Ako motivujú európske krajiny svojich občanov k nákupu elektromobilov? 

0

Vlády mnohých krajín si uvedomujú, že štátna podpora elektromobility, vrátane dotácií, môže byť jedným z prvotným kľúčov k urýchleniu jej lokálneho rozvoja. Aké konkrétne opatrenia zvolili štáty EÚ či USA?

O tom, že podpora elektromobility zo strany štátu môže podstatne zvýšiť záujem o vozidlá s ekologickým pohonom, sme sa presvedčili aj na Slovensku. Naši politici si v rámci 1. programu zvolili podporu prostredníctvom dotácií nákupu elektrických a plug-in hybridných vozidiel. To však nie je zďaleka jediné opatrenie, ktoré môže byť motivujúce.

Automobilka Škoda nedávno vyhlásila, že rok 2019 bude pre ňu v znamení elektromobility. Jej kroky naznačujú, že sa na svoju novú éru pripravuje svedomite, pričom sa aktuálne zamerala aj na prieskum vybraných trhov, a to z hľadiska tamojšej podpory elektromobility. A tu sú jej zistenia.

V USA dotácia až 7 500 $

V USA zaviedli dotovanie elektromobilov už v roku 2009. Tie sú realizované formou daňovej úľavy. Žiadateľovi môže byť vďaka tomu odpočítaných z jeho dane z príjmu až 7 500 $.

Nórske „extrémy“

Vo svetovej „Mekke“ elektromobility, Nórsku, kde sa už bežne predáva viac áut do zásuvky (elektromobilov a plug-in hybridov) ako spaľovákov, prijala vláda viacero opatrení. Tamojší majitelia elektromobilov neplatia za registráciu vozidla a využívanie diaľníc, tunelov a trajektov. Taktiež majú nižšiu cestnú daň. Najväčším benefitom je však oslobodenie od vysokej DPH, ktorá sa vzťahuje na automobily. Vďaka tomu môžu byť elektromobily lacnejšie ako porovnateľné spaľováky.

Vo Francúzsku už 11 rokov

Vo Francúzsku podporujú elektromobilitu už 11 rokov. Od roku 2017 dotujú nákup elektromobilu sumou 6 000 €, pričom ďalších 4 000 € je možné získať za vyradenie dieselového vozidla vyrobeného pred rokom 2006.

Nemecké vláda poskytuje na nákup elektromobilu dotáciu vo výške 4 000 €. Na hybrid prispeje sumou 3 000 €. Elektromobily sú navyše oslobodené od vlastníckej dane, a to na 10  rokov. Na firemné elektrické a hybridné autá sa vzťahuje daňové zvýhodnenie vo výške 0,5 % z obstarávacej ceny.

Briti môžu požiadať o príspevok 4 500 libier (cca 5 220 €), ktorý sa vzťahuje na nákup elektromobilu. Holanďania sa zas môžu tešiť z nákupu elektromobilu bez započítania dane.

Česi dotujú firmy a úrady

Českí majitelia elektromobilov neplatia cestnú daň a môžu využívať bezplatné parkovanie v pražských rezidenčných zónach. Tamojšia vláda dotuje nákup elektromobilov firmám (až 75 % dotácia) a samosprávam (250 000 Kč – 9 750 €).

Rakúšania môžu jazdiť rýchlejšie

Zaujímavú formu zvýhodnenia môžu využívať rakúski elektromobilisti. Na tamojších diaľničných úsekoch v celkovej dĺžke 440 km je maximálna rýchlosť obmedzená na 100 km/h, a to kvôli tomu, že pri nižších rýchlostiach sa produkuje menej emisií CO2. To však neplatí pre elektromobily, ktoré môžu jazdiť rýchlosťou 130 km/h. Naši susedia sa pritom chystajú v rokoch 2019 až 2021 do elektromobility „naliať“ až 93 mil. €.

Podporné opatrenia ďalších krajín nájdete v nasledujúcej infografike. Na záver dodávame, že Vláda SR schválila minulý mesiac tzv. Akčný plán podpory elektromobility v SR. Viac…

dotacie elektromobily podpora europa

Zdroj: Škoda

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Škoda

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Taliani a Španieli zadotujú nákup elektromobilov a hybridov. Akými sumami?
Rakúsko “naleje” do elektromobility 93 mil. €, SR zrejme okolo 6 mil. €
10-tisícová dotácia na elektromobil pre samosprávy + expozícia “Elektromobilita a SR”

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár