Čo by ste povedali na dotácie na jazdené elektromobily?

1

V Kanade je možné získať dotáciu na jazdený elektromobil. Neposkytuje ju štát a na jej získanie je potrebné splniť viacero netradičných podmienok. Niečo podobné by sme si určite vedeli predstaviť aj na Slovensku.

Ako sme už viackrát spomínali, obstarávacia cena elektromobilov je jednou z najväčších prekážok masovejšieho rozvoja elektromobility. Pre mnohých záujemcov nie sú dostupné ani započítaní štátnej dotácie na nákup nového vozidla.

Čoraz častejšie sa začínajú objavovať štúdie, ktoré predpovedajú pomerne skorú cenovú paritu elektrických a spaľovacích automobilov. Nie každý však môže či chce čakať, kým sa tak stane. A aby nesiahol po novom či jazdenom spaľováku, prichádza kanadská nezisková organizácia Plug’n Drive so zaujímavým riešením.

To nie je vo všeobecnosti nijak originálne, je však zrejme ojedinele. Veď o dotáciách na jazdené elektromobily sme doteraz nepočuli. Túto dotáciu však nedostanete len tak pre nič za nič. Žiadateľ musí totiž splniť viacero netradičných podmienok.

Najskôr test e-auta

Na to, aby mohli žiadatelia získať príspevok na nákup jazdného elektrického automobilu vo výške 1 099 kanadských dolárov (cca 730 €) musia splniť nasledovné. Navštíviť centrum elektromobility organizácie Plug’n Drive a v rámci tejto návštevy otestovať jedno z dostupných elektrifikovaných vozidiel.

Centrum má pritom k dispozícii až 9 elektrických a plug-in hybridných vozidiel. A to Audi A3 Sportback e-tron, BMW i3, Ford Fusion Energi, Honda Clarity Plug-In Hybrid, Mitsubishi Outlander PHEV, Smart Fortwo Electric Drive, Volkswagen e-Golf, Chevrolet Bolt a Chevrolet Volt.

Aj vzdelávací seminár

Potom sa musia zúčastniť seminára „EV 101“, ktorý je zameraný na prínosy elektrických vozidiel a rady ohľadom výberu správnej elektrickej jazdenky. Do jedného roka od absolvovania seminára musia žiadatelia (obyvatelia Ontária) predložiť organizácii Plug’n Drive dôkaz o vlastníctve a poistení vozidla a až potom dostanú dotáciu.

Veľmi zaujímavý nápad, ako aj podmienky, čo poviete? Niečo podobné by sme si určite vedeli predstaviť aj na Slovensku, kde nie je možné bežnú životnú úroveň „stotožniť“ s nákupom nového elektromobilu. Páči sa nám aj tá časť podmienok pre získanie dotácií, ktorá hovorí o otestovaní vozidla a absolvovaní tematického seminára.

Zdroj: Greencarreports, titulná fotografia: Drive-green 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Dotácie na e-autá by mali pokračovať. Spoznali sme nový plán rozvoja elektromobility v SR
Ponuka ojazdených elektromobilov a hybridov rastie aj na Slovensku
Ako motivujú európske krajiny svojich občanov k nákupu elektromobilov?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Netreba žiadnu dotáciu na e-autá. Treba len aby mali normálnu cenu 10-15 000 Eur za nové, a budú sa predávať v pohode.
    Výrobné náklady sú nižšie ako benzínové a predajné ceny dvojnásobné. Kde je tam logika.
    Aký to má zmysel aby sme sa všetci skladali na dotáciu pre automobilky?

Pridajte komentár