Štúdia: Elektromobilisti musia počítať s čiastočne prehnanými cenami za nabíjanie

0

Spoločnosť EuPD Research, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu, preskúmala 123 rôznych nabíjacích tarifov pre e-autá. Výsledkom je záver, že elektromobilisti si za elektrinu, ktorou nabíjajú svoje vozidlá prostredníctvom verejných nabíjacích staníc, podstatne priplatia.

„Majitelia elektromobilov musia počítať s čiastočne prehnanými cenami v rámci taríf za elektrickú energiu pri mobilnom nabíjaní,“ píše vo svojej štúdii spoločnosť EuPD Research, uvádza Ecomento. Dodáva, že často dochádza k vyúčtovaniu nabíjania po jeho ukončení, čo spôsobuje, že cena za 1 kWh je pre zákazníka neprehľadná, pričom niekedy môže byť spôsob účtovania „cenovou pascou“.

Veď v rámci nabíjacích programov sa môžu platiť napríklad rôzne paušálne poplatky za sprístupnenie služieb, poplatky za začatie nabíjania, poplatok za prekročenie maximálnej doby nabíjania, pričom pri časovej tarifikácii (napr. určitej cene za 1 minútu nabíjania) sa výsledná cena za 1 kWh ešte viac zamotáva. Do hry pritom vstupujú aj odlišné ceny za AC a DC nabíjanie.

Do prieskumu boli zahrnuté 3 e-modely

Odborníci skúmali náklady na nabíjanie elektromobilov troch odlišných segmentov. Ich zástupcami boli modely Tesla Model S, Volkswagen e-Golf a Renault Zoe. Pri výpočte nákladov za 1 kWh elektrickej energie zohľadňovali spotrebu na 100 km, nabíjací výkon a kapacitu batérií. A to za predpokladu ročného nájazdu 14 000 km.

Až 5 násobne vyššie ceny

V štúdii, ktorá skúmala nemecký trh, sa uvádzajú aj zistené priemerné ceny za 1 kWh energie pri nabíjaní na spoplatnených verejných nabíjačkách. Tie sa pohybujú od 0,23 do 0,32 €, v závislosti od jednotlivých vozidiel, čo je povedzme prijateľná cena vzhľadom na to, že výstavba a prevádzka infraštruktúry nie je zadarmo (aj keď sú často využívané rôzne dotácie). Avšak v extrémnych prípadoch to môže byť aj 0,60 – 1,39 €/kWh, čo je v krajnom prípade až 5-násobok ceny elektriny pre domácnosti v Nemecku (0,29 €).

Nemecko má pritom jednu z najvyšších cien elektriny v EÚ. Na Slovensku nás vyjde „domáca elektrina“ na cca 0,15 € za 1 kWh. Elektromobily sa pritom doma nabíjajú prevažne v noci, kedy môže klesnú cena elektriny aj na 0,10 €/kWh.

Tarify za nabíjanie na verejných nabíjacích staniciach v Nemecku sa nám pritom nezdajú byť vyššie, ako v prípade nabíjania v sieťach našich dvoch najväčších poskytovateľov nabíjacích staníc. Takže by mohol byť cenový „nepomer“ domáceho a verejného nabíjania v SR ešte väčší.

Napriek tomu lacnejšia prevádzka

Našťastie nabíjanie elektromobilov prebieha v drvivej väčšine doma pri najnižších tarifách za elektrinu. Tým elektromobilisti značne ušetria na prevádzkových nákladoch svojich vozidiel. Celkovú bilanciu im pritom nemôže pokaziť ani nabíjanie na verejných nabíjačkách s „čiastočne prehnanými cenami“, nakoľko bežný elektromobilista nevyužíva tieto spoplatnené nabíjacie stanice často.

A čo napríklad „bytovkári“?

Problém to však môže byť pre majiteľov elektromobilov, ktorí nemajú možnosť domáceho nabíjania. Napríklad väčšina majiteľov elektromobilov žijúci v bytovkách si tak musí značne priplatiť za nabíjanie, ak si nedokážu zabezpečiť iné a lacnejšie zdroje elektriny pre svoje vozidlá.

Veríme však, že aj v tejto oblasti prinesie budúcnosť riešenia. Napríklad v Číne sa rozhodli vybudovať 4,8 mil. nabíjacích miest v rámci sídlisk. Tesla sa pritom začína zameriavať na budovanie svojich „Urban Superchargerov“ v mestách. Elon Musk sa tiež nechal počuť, že Tesla rokuje s prenajímateľmi, resp. vlastníkmi bytových domov o zriadení domácich nabíjačiek.

Zdroj titulnej fotografie: Renault

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobily prinesú nižšie ceny elektriny pre všetkých odberateľov
Čerpacími stanicami budúcnosti sú garáže a parkovacie miesta
Keď si kúpite elektromobil dnes, nový „dostanete“ o 10 rokov zadarmo

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár