Elektromobily prinesú nižšie ceny elektriny pre všetkých odberateľov

0

Viacero štúdií ukazuje, že elektromobily znižujú, resp. znížia náklady v troch oblastiach. Jednou z nich sú aj ceny elektrickej energie. A to pre všetkých odberateľov.

Opak je pravdou

Odporcovia elektromobility či neinformovaná verejnosť často hovoria o tom, že elektromobily prinesú zdražovanie elektrickej energie. Štúdie však ukazujú, že zvyšovaním spotreby energie vplyvom nabíjania elektromobilov a plug-in hybridov dôjde k jej zlacneniu.

Dôvodom je, že fixné náklady systému sa prerozdelenia v rámci väčšie objemu predaja, hovorí Matt Stanberry, výkonný riaditeľ programu pre pokročilú dopravu v spoločnosti Advanced Energy Economy.

To je pritom opačný scenár, aký sa predpokladal pred niekoľkými rokmi. Dôvodom zvyšovania cien elektriny mali byť najmä solárne strešné systémy, ktoré umožňujú úplnú alebo čiastočnú nezávislosť od elektrickej siete, čo znižuje počet odberateľov, resp. spotrebu elektriny, dôsledkom čoho môže dochádzať k zvyšovaniu taríf.

Samozrejme, masívny nárast vozidiel do zásuvky bude znamenať aj masívny nárast spotreby energie, čo si môže vyžiadať investície do rozširovania kapacity sietí. Avšak tie budú vplyvom vysokého objemu predaja energie a vyššej efektivity pomerne rýchlo návratné.

Dotovanie elektromobility v prospech všetkých

„Počúvame sťažnosti, že programy pre rozširovanie nabíjacej infraštruktúry financované z verejných zdrojov sú dotovaním vodičov jazdiacich na drahých elektromobiloch značky Tesla. Ich autori sa však nemôžu mýliť viac,“ hovorí Chris King, vedúci pracovník spoločnosti Siemens Digital Grid.

Veď sa ukazuje, že z rozvoja elektromobility majú prospech všetci, pričom budovanie nabíjacej infraštruktúry prináša na cesty viac vozidiel do zásuvky.

Šetria náklady v 3 oblastiach

Nedávne štúdie analyzovali vplyv elektrických vozidiel v 5 štátoch USA, pričom sa v rámci nich zistilo, že jedno vozidlo môže priniesť ročnú úsporu vo výške stoviek dolárov pre tri skupiny. A to pre majiteľov elektromobilov, ktorí ušetria na prevádzkových nákladoch a servise, odberateľov elektriny, vďaka zníženiu fixných nákladov a celú spoločnosť, vďaka znižovania emisií uhlíka.

Štúdia spoločnosti M.J. Bradley & Associates zistila, že nabíjateľné vozidlá môžu priniesť napríklad v New Yorku (2030) benefity v celkovej výške 265 $: 18 $ pre majiteľa, 166 $ pre odberateľa energie a 81 $ v rámci zníženia emisií.

Chris King zo Siemensu zas hovorí o benefitoch vo výške 2 000 až 2 500 $ počas 10-ročnej prevádzky vozidla. Štúdia od E3 zistila sociálny prínos vo výške 720 mil. $ až 1,06 mld. $ v rámci štátu Kalifornia. Ďalší rast elektromobility by mohol pritom tieto čísla zvýšiť na 1,6 mld. $.

Nabíjanie v správnom čase

Elektromobilita je teda veľkou príležitosťou pre energetické firmy, ako aj celú spoločnosť. Všetko nasvedčuje tomu, že sa ju oplatí dotovať z verejných zdrojov, aj keď dotácie vo všeobecnosti deformujú trh. Čo sa týka prínosu v oblasti nižších cien elektriny, je potrebné zabezpečiť okrem nabíjacej infraštruktúry aj motivovanie vodičov, aby nabíjali svoje vozidlá vo vhodnom čase.

Elektromobilita bude mať najväčší prínos pre elektrické siete vtedy, keď sa vozidlá do zásuvky budú nabíjať mimo bežnej špičky. Napríklad v noci, kedy je aj najnižšia cena za odber elektriny. A práve štruktúrovanie sadzieb či odmeny za nabíjanie mimo špičky, môžu byť v tomto smere kľúčové. Dobrým príkladom je projekt ChargeForward.

Zdroj: Forbes, titulná fotografia: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Náklady na vlastníctvo elektromobilu sa majú vyrovnať spaľovákom už čoskoro
Servisné náklady na Nissan Leaf a Renault Zoe v porovnaní so spaľovákmi
Rebríček pripravenosti 22 krajín na elektromobilitu. Slovensko na chvoste

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár