Audi a Hyundai budú spolupracovať na vodíkových autách. Nové modely už čoskoro

0

Automobilky Audi a Hyundai, ktoré pracujú na vodíkových technológiách pre vozidlá už dve desiatky rokov, budú spolupracovať pri ich ďalšom vývoji. Spoločnosti si navzájom sprístupnia patenty aj nekonkurenčné komponenty. Dočkáme sa aj nových vodíkových modelov.

Hlavné ciele

Hlavným cieľom spolupráce Audi a Hyundai na technológiách vodíkového pohonu pre automobily je ich rýchle a efektívne nasadenie do veľko-objemovej produkcie. Zabezpečiť to má zdieľanie súčasných technológií a vzájomné podieľanie sa na nákladoch pri vývoji nových. Automobilky sa taktiež zamerajú na regeneračnú výrobu vodíka a vytvorenie dostatočnej infraštruktúry.

Najkomfortnejšia forma elektromobility

Palivové články sú najsystematickejšou formou elektrického pohonu, ktorý má potenciál pre zabezpečenie prémiovej bezemisnej mobility budúcnosti,“ hovorí Peter Mertens, člen predstavenstva pre technický vývoj Audi.

Pod pojmom prémiová mobilita má pritom na mysli najmä komfortnú prevádzku vodíkových vozidiel. Veď tie poskytujú veľký dojazd a krátku dobu tankovania vodíka.

Vodíkový model Audi o 2 roky

Audi je v rámci koncernu Volkswagen Group zodpovedné za vývoj technológie palivových článkov. Aktuálne pracuje už na jej 6. generácii. Tá sa objaví v novom vodíkovom modeli okolo roku 2020. Bude sa jednať o športové SUV, ktoré poskytne prvotriedny komfort a nekompromisný dojazd.

Vozidlo by teda malo vychádzať z konceptu Audi h-tron quttro. Novinka sa však bude vyrábať len v malej sérii. Do veľkosériovej výroby však pôjdu ďalšie modely, ktoré už budú ťažiť zo spolupráce oboch automobiliek.

Hyundai už má nové Nexo

Automobilka Hyundai predstavila svoj najnovší vodíkový model Nexo začiatkom roka na CES 2018. Jedná sa o SUV strednej triedy s fantastickým dojazdom 800 km. Jeho elektromotor poskytuje výkon 120 kW a krútiaci moment 395 Nm. Vďaka tomu zrýchli z 0 na 100 km/h za 9,2 sekundy. Maximálna rýchlosť vozidla je 179 km/h.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Audi prestavilo stratégiu elektrifikácie: 20 e-modelov do 7 rokov
Hyundai dnes predstavil elektrickú verziu modelu Kona. Môže sa stať hitom
Prvé elektrické Audi je možné rezervovať už aj v SR. Na koľko vyjde?

Novinka má prísť na trh práve v tomto období, čím nahradí model Hyundai ix35, ktorý je na trhu od roku 2013. Ten disponuje dojazdom 594 km. Takže vývoj napreduje.

Zdroje: Audi, Hyundaitesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár