Prvé elektrické Audi dostalo slovenské ceny. Je lacnejšie ako Tesla Model X

9

Produkčná verzia Audi e-tron sa nám predstavila v septembri minulého roku. Na Slovensku ho pritom bolo možné rezervovať ešte 5 mesiacov predtým. A aktuálne sme konečne spoznali jeho slovenské ceny a dočkali sme sa aj prekvapenia.

Audi e-tron je prvé vozidlo inglostadtskej značky, ktoré bolo vyvíjané ako elektromobil. V minulosti vyrábala automobilka ešte jeden plne elektrický model, ktorým bolo Audi R8 e-tron. Nové elektrické SUV má však úplne iné predajné ambície.

Audi uvádza, že eviduje zhruba 20 000 rezervácií na model e-tron. Záujemcov o vozidlo presvedčila automobilka pomerne zaujímavými parametrami. A to výkonom 265 kW, ktorý je možné krátkodobo zvýšiť až na 300 kW, krútiacim momentom 561 až 664 Nm, 95 kWh batériou či podporou rýchleho nabíjania (150 kW DC).

Spoznali sme aj spotrebu

Audi po dlhšej dobe od predstavenia uviedlo aj údaje o spotrebe, ktorá sa má pohybovať od 22,6 do 26,2 kWh/100 km (WLTP). Predbežný dojazd 400 km (WLTP), ktorý výrobca uviedol pri premiére, by tak mal platiť. Vzhľadom na kapacitu batérie je však menším sklamaním. Špekuluje sa pritom, že využiteľná kapacita batérie by mala byť len niečo málo cez 80 kWh.

No ale prejdime už k avizovanej cene Audi e-tron na slovenskom trhu. Štandardná verzia nesie označenie Audi e-tron 55 quattro a stojí 81 400 €. V ponuke je aj verzia Audi e-tron advanced 55 quattro, ktorá vychádza na 83 000 €. Tá má navyše exteriérové dizajnové doplnky.

…vs. Tesla Model X

Pre porovnanie, na domácom nemeckom trhu začína elektrické SUV na sume 79 900 €. V Česku po pre počte vyjde základná verzia na 81 600 €, resp. 83 100 € (Advanced), čo sú takmer identické ceny ako u nás. Konkurenčná Tesla Model X so 100 kWh batériou pritom začína na sume 96 700 € bez DPH. Čoskoro by však mal byť k dispozícii aj lacnejší variant (88 000 $) s uzamknutou časťou batérie, ktorý má mať dojazd nižší o 8 %.

Virtuálne zrkadlá dostupné aj v SR

Ako je u nemeckých prémiových značiek zvykom, cena modelu sa dá poriadne navýšiť doplnkovou výbavou. Pri pohľade do jej cenníka nás najviac zaujala a aj prekvapila dostupnosť virtuálnych spätných zrkadiel, ktoré využívajú namiesto skiel kamerový systém. Ten prenáša zachytený obraz na displeje umiestnené v predných dverách.

Pravdupovediac sme nečakali, že naša legislatíva umožňuje používanie takéhoto systému. Jeho prítomnosť v slovenskom cenníku však zrejme dokazuje, že áno. Za túto high-tech „vychytávku“, ktorá by mala zlepšiť aerodynamiku vozidla, a tým aj predĺžiť dojazd o pár kilometrov, sa pripláca 1 731 €.

Audi e-tron sa malo začať distribuovať zákazníkom koncom minulého roka, avšak aj kvôli softvérovým problémom a dodatočnej homologizácii sa dodávky oneskoria. Najnovšie správy hovoria o tom, že európske trhy sa majú dočkať v marci.

Zdroj fotografií: Audi

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Audi e-tron: Takto fungujú prvé virtuálne “späťáky” a unikátny volič prevodovky
Kompaktné SUV Audi Q4 e-tron bude ďalším elektromobilom značky
Audi a Porsche musia prerobiť spoločnú “e-platformu”. Aj kvôli Tesle

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

9 komentárov

    • ty si riadny hlupak…ved toto je ,,auto,, …a co by si si kupil?…dieslovy mercedes ci BMW?…to su auta do muzea !…je doba elektricka !…diesle a benziny patria do muzea a asi aj ludia s tvojim zmyslanim !

      • ty tupy prijebany kokot spominal som niekde fasisticke picoviny ako bmw alebo mercedes? alebo nebodaj diesel? ty si tak sprosty ze musis byt z vychodu… alebo si sa uz dojebal do bratislavy a myslis si ze aky si mudry uz teraz… a este budes aj buzerant s najvacsou pravdepodobnostou…

Pridajte komentár