Kompaktné SUV Audi Q4 e-tron bude ďalším elektromobilom značky

0

Automobilka Audi nás pozýva na autosalón do Ženevy prvými oficiálnymi skicami koncepčného elektromobilu Audi Q4 e-tron. Taktiež sa dočkáme predstavenia až štyroch nových  plug-in hybridov. Čo všetko vieme o chystaných modeloch?

Audi aktuálne potvrdilo doteraz neoficiálne informácie o pripravovanom kompaktnom SUV s elektrickým pohonom. Výrobca uvádza, že koncepčný model Audi Q4 e-tron poskytuje pohľad do jeho ďalšej etapy elektromobility, pričom do veľkoobjemovej výroby sa dostane koncom budúceho roka, resp. začiatkom roka 2021.

Vyrastie na koncernovej platforme

Nemenovaný hovorca Audi predtým potvrdil, že model vyrastie na koncernovej platforme MEB, ktorú vyvinul Volkswagen Group špeciálne pre elektromobily. Má sa pritom vyrábať v továrni VW, ktorá sa nachádza v nemeckom meste Zwickau. A to spoločne s elektrickým kompaktným hatchbackom Volkswagen ID a kompaktným elektromobilom od SEAT-u.

Dizajnové prvky z e-tron GT

Podľa Andreasa Mindta, šéfa dizajnu pre exteriér vozidiel Audi, sa má jednať o zmenšený model e-tron, ktorý sa má postarať o veľké predajné čísla. Šéfdizajnér Audi Marc Lichte dodáva, že bude čerpať niektoré dizajnové prvky z elektrického sedanu Audi e-tron GT. Týkať sa to má napríklad masky, otvorov pre prívod vzduchu či bočných línií.

Diskutabilná veľkosť

Sme veľmi zvedaví na veľkosť vozidla. Pojmom kompaktné vozidlo sa bežne označujú autá nižšej strednej triedy (segment C). Avšak dnes už nie je tento prívlastok cudzí ani vozidlám strednej triedy. Skoršie neoficiálne informácie hovorili o veľkosti niekde medzi modelmi Q2 a Q3. Názov Q4 to však spochybňuje. Na druhej strane mohol byť vybraný z prostého dôvodu, lebo bol voľný. Môžeme však predpokladať, že jeho rázvor by nemal byť menší ako v prípade modelu Q3 (2 680 mm).

Audi nám zatiaľ neprezradilo žiadne špecifikácie, avšak použitie platformy MEB a spoločná výroba s modelom VW ID čosi naznačujú. Veď v prípade platformy MEB a modelu Volkswagen ID hovorí nemecký koncern o použití kapacitne rôznych batérií (minimálne 50 a 80 kWh) a dojazde od 330 do 550 km (WLTP).

Aj plug-in hybridná ofenzíva

Hovorca Audi sa taktiež nechal počuť, že na marcovom autosalóne v Ženeve predstaví nemecká automobilka hneď 4 plug-in hybridy. Konkretizoval pritom len jediný model, a to plug-in hybridnú verziu Audi Q5. Výrobný plán Audi však naznačuje, že ďalšími by mohli byť elektrifikované modely A4, Q7 a A8.

Zdroj titulnej fotografie: Audi

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Audi chystá elektrický hatchback. Bude najdostupnejším elektromobilom značky
Audi a Porsche musia prerobiť spoločnú “e-platformu”. Aj kvôli Tesle
Audi zverejnilo cenník nabíjania v službe “e-tron”, vrátane siete Ionity

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár