Veľký výrobca elektromobilov uvažuje o výstavbe nového závodu pri Košiciach

0

Znie to neuveriteľne, ale na Slovensko by mohla prísť ďalšia automobilka, Zhi Dou. Veľký čínsky výrobca elektromobilov zvažuje výstavbu továrne pri Košiciach. V hre je 400 miliónová investícia a až 800 pracovných miest.

Zámer značky Zhi Dou, ktorá patrí pod gigantický koncern Geely vlastniaci aj automobilku Volvo, potvrdil minister hospodárstva Peter Žiga. Jeden z najväčších výrobcov elektromobilov sa rozhoduje medzi Slovenskom a Rumunskom. Prvé elektromobily by mali schádzať z výrobných liniek nového závodu ešte pred rokom 2020.

Košice v hre o veľkú investíciu

Východnému Slovensku veľmi želáme túto 400 miliónovú investíciu, vďaka ktorej by mohlo vzniknúť v okolí Košíc 500 až 800 pracovných miest. Tí by sa mali postarať o produkciu na úrovni 3 000 až 5 000 elektromobilov mesačne. V hre sú údajne lokality ako Haniska, Kechnec či Veľká Ida. Definitívne rozhodnutie má automobilka Zhi Dou oznámiť do konca roka.

hi Dou (ZD) – čo je to za značku?

Čínsky špecialista na mestské elektromobily Zhi Dou je známy aj pod skratkou ZD. Patrí pod obrovský čínsky koncern Geely, ktorý vlastní značky ako Volvo, Lotus, Lynk & Co či LEVC. Nedávno dokonca kúpil takmer 10 % nemeckého Daimleru (Mercedes-Benz, SMART…).

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Na Slovensku by sa mohli vyrábať elektromobily značky Porsche
EÚ chce 10 až 20 “Gigafactory”. Jedna z nich by mohla vyrásť pri Nitre
Prvé elektrické Audi je možné rezervovať už aj v SR. Na koľko vyjde?

Automobilka Zhi Dou vznikla síce len pred 7 rokmi, avšak za ten čas sa stala jedným z najväčších výrobcov elektromobilov na svete. Dôkazom sú aj 4 továrne v domovskej Číne, montážne závody v Holandsku a Nórsku, ako aj rozostavaná továreň v Južnej Kórei. Okrem výroby elektrických áut ponúka aj systém car-sharingu „na kľúč“.

Najlacnejšie elektromobily na trhu

Automobilka Zhi Dou pôsobí oficiálne aj Slovensku, pričom ponúka najlacnejšie elektromobily na našom trhu pred započítaním dotácií. Dostupné sú aktuálne 3 modely – ZD D1 (od 15 490 €), ZD D2 (od 17 590 €) a ZD D2S (od 18 590 €). Modely ZD D1 a D2S sú k dispozícií aj vo verzii pre car-sharing. Čoskoro sa do predaja dostane aj novinka ZD D3 (od 18 490 €) s dojazdom až do 380 km.

Zdroje: EnergiePortal, Electrive, HN, ZD

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár