EÚ chce 10 až 20 „Gigafactory“. Jedna z nich by mohla vyrásť pri Nitre

2

Európska komisia a jej podpredseda Maroš Šefčovič už pomerne dlhú dobu hovoria o potrebe európskej sebestačnosti v oblasti výroby batérií do elektrifikovaných vozidiel a komerčných batériových úložísk. Preto založila tzv. Európsku alianciu pre batérie, v rámci ktorej má na starom kontinente vyrásť 10 až 20 „Gigafactory„. A jedna s nich by mohla vzniknúť pri Nitre.  

Na ostatnom zasadaní Európskej aliancie pre batérie sa jej podpredseda Maroš Šefčovič vyjadril, že výroba batérií je svätým grálom čistej energetiky. Dopyt po batériách bude neustále stúpať, a to nielen vďaka rozvoju elektromobility, ale aj energetike udržateľných zdrojov. Do roku 2030 má totiž až 70 % energie v EÚ pochádzať z nízkouhlíkových zdrojov. A takúto energiu, napríklad solárnu, je potrebné uskladňovať v batériových úložiskách. A to či už v domácich, alebo priemyselných.

Nový model: 10 až 20 „Gigafactory“

Spočiatku sa hovorilo, že v Európskej únii by mala vzniknúť jedna „Supertováreň“ na výrobu batérií. Na nej by participovali štáty EÚ a komerčný partneri, a to po vzore spoločnosti Airbus.

Európska komisia však mení stratégiu, keď aktuálne hovorí o vybudovaní 10 až 20 tovární, ktoré by mali byť schopné samostatne produkovať batérie s gigawatthodinami kapacity ročne. Len v Európe sa očakáva dopyt po batériách na úrovni 200 GWh. Na ich zabezpečenie budú nutné investície vo výške 20 miliárd eur.

Továreň pri Nitre má logiku

Podľa Maroša Šefčoviča by mala jedná z „Gigafactory“ vyrásť aj na Slovensku. Pre RTVS sa vyjadril, že je prirodzené, aby sme popri výrobe automobilov produkovali aj batérie. O takýto projekt majú záujme aj slovenskí investori.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Boj o Tesla Gigafactory 2 v Európe. Kto sú najväčší rivali?
Tesla Gigafactory: Komplexné informácie a zaujímavosti na jednom mieste

Je predpoklad, že do 10 rokov bude vyžadovať až tretina vozidiel nejaký dôležitý elektrický komponent. A je určite lepšie a pre ekonomiku štátu výhodnejšie tieto komponenty vyrábať a nie dovážať. Ako vhodná sa podľa Šefčoviča javí lokalita v okolí Nitry, ktorá by bola v blízkosti 3 zo 4 automobiliek v SR. Na vzniku tejto továrne by sa mala podieľať aj vláda, výskumné ústavy a univerzity, ako aj automobilky pôsobiace na Slovensku.

Zdroj: Euractiv, titulná fotografia: vaasa.fi

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár