Na slovenský trh príde čínske elektrické MPV Voyah Dream. Spoznali sme európske špecifikácie

8

Slovenské zastúpenie čínskej automobilky Dongfeng informuje, že ich prémiové elektrické MPV Voyah Dream, ktoré má byť najrýchlejšie akcelerujúcim vozidlom svojho druhu na svete, získalo európsku homologizáciu. Spoznali sme pritom európske špecifikácie tohto „korábu“, ktorý sa chystá aj na náš trh.

Voyah Dream je 7-miestne MPV s usporiadaním sediel 2+2+3, rozmermi 5 315 x 1 985 x 1 800 mm (dĺžka x šírka x výška), rázvorom 3 200 mm, batožinovým priestorom s objemom 427 l (vzadu) + 40 l (vpredu) a hmotnosťou 2 625 kg.

Európska novinka ponúkne pohon všetkých kolies, výkon 320 kW, krútiaci moment 620 Nm, maximálnu rýchlosť 200 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,9 s. Podľa výrobcu tak ide o najrýchlejšie sériovo vyrábané plne elektrické MPV na svete z hľadiska akcelerácie z 0 na 100 km/h.

Rýchle prémiové elektro-MPV je vybavené ternárnou li-ion batériou (pravdepodobne NMC) s kapacitou 108,7 kWh. Dojazd sa zatiaľ neuvádza, poznáme však spotrebu vozidla, a to 19,5 kWh/100 km. Takže čisto teoreticky, ak by sme počítali s dostupnou kapacitou batérie napr. 100 kWh, vozidlo by mohlo prejsť na jedno nabitie cez 500 km. A to podľa cyklu WLTP, ak platí, že hodnota 19,5 kWh/100 km už bola homologovaná na základe WLTP (testovací cyklus sa však v rámci aktuálnych špecifikácií nespomína).

Ako najväčšia slabina modelu Voyah Dream sa na základe „papierových“ hodnôt javí nabíjanie. Vozidlo totiž podporuje maximálny nabíjací výkon 120 kW, čo nie je veľa, obzvlášť pri tak veľkej batérii. A to sa prejavuje dlhým časom nabíjania – z 20 na 80 % to trvá cca 60 min.

Výbava

Elektromobil Voyah Dream je prémiové vozidlo, ktoré napríklad ponúka vyhrievané a masážne sedadlá v prvom a druhom rade, vzduchové odpruženie, zvukový systém DYNAudio, pokročilý čipset Qualcomm 8155 s podporou 5G, technológiu rozpoznávania tváre vodiča pre bezproblémovú autentifikáciu a personalizované nastavenia, rozpoznávanie gest, bezdrôtové aktualizácie softvéru (OTA) či systém autonómnej jazdy 2. úrovne, vrátane parkovania na diaľku.

Model Dream má byť tiež prvým MPV s funkciou „Magic Carpet“. „Vďaka tejto revolučnej funkcii je jednotlivé tlmenie CDC tlmiča aktívne menené podľa potreby, čo výrazne zlepšuje rovnováhu pri zatáčaní a zaručuje stabilitu prevádzky,“ uvádza výrobca.

voyah dream interier

Zdroj: Dongfeng

Čo sa týka ceny modelu Voyah Dream, spoločnosť Dongfeng Motor Slovensko uvádza, že cenník bude zverejnený „čoskoro“. Na základe príslušných dokumentov sa zdá, že by sa tak mohlo stať v októbri.

voyah dream

Zdroj: Dongfeng

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Na Slovensko prichádza nová čínska značka elektromobilov – Voyah. Aké modely očakávať?
Seres 5, ktorý bude dostupný aj na Slovensku, dostal prvé európske cenovky
Voyah Free sa chystá na slovenský trh. Spoznali sme aj ceny
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

8 komentárov

  1. Nerozumiem MPV trendu rozlozenia sedadiel 2+2+3. MPV kupuju hlavne rodiny s troma a viac detmi. Ked su v strednom rade len dve sedacky, tak zvysne deti zaberu cely kufor a nie je kam dat batozinu.
    Chcelo by to konecne EV nahradu za VW Sharan / Seat Alahambra s rozlozenim 2+3+2.

  2. To nabijanie je veeelmi trapne. Ak za hodinu nabije 60kwh, znamena to ze nabija priemerne vykonom 60kw v optimalnom rozpati 20-80% a to ma sakra daleko od maxima 120kw teda polovicu. Moje nabija z 0-100% priemerom 83% vykonu mmaxima.
    Trochu menej pomale nabijanie by nebola katastrofa, ved 7 ludom trva dlhsie wc, jedlo, kava, cigaretka … ako 1-2, tych 30min by bolo ok, ale tato pomalost nabijania spolahlivo zabije toto auto, okrem ceny. A kolko sa bude nabijat povedzme 5-95% 2h?

Pridajte komentár