Nová technológia má umožniť domácu „výrobu“ a tankovanie vodíka

9

Švajčiarski vedci tvrdia, že vyvinuli zariadenie, ktoré je veľké ako chladnička a dokáže premeniť garáž na „eko-palivové čerpadlo“. Týmto palivom je pritom vodík.

Technológia, s ktorou prichádzajú vedci z Polytechnickej univerzity v Lausanne (EPFL) vraj umožňuje vyrobiť zariadenie, ktoré poslúži majiteľom domov ako miniatúrna čerpacia stanica na vodík, pričom domácnosť môže vďaka nemu „produkovať“ vodík sebestačne a „ekologicky“.

Mnohé spoločnosti a mnohí ľudia považujú vodík za budúcnosť dopravy. Avšak aktuálne je získavanie a skladovanie tohto hojného prvku veľmi neefektívne, čo znamená, že je drahý a v konečnom dôsledkom nie tak „ekologický“ ako by sa žiadalo. Okrem toho je „vodíková technológia“ zatiaľ otázna aj z hľadiska bezpečnosti.

Plynný vodík zaberá príliš veľký objem (1 kg = 12 m3), preto musí byť stlačený alebo skvapalnený, aby ho bolo možné skladovať, prepravovať a tankovať. A ako sme už naznačili, spotrebúva sa pritom veľa elektrickej energie a zároveň je to drahé.

A práve technológia od EPFL má prispieť k riešeniu spomínaných neduhov, ako aj problému s nedostatočnou infraštruktúrou vodíkových staníc. Švajčiarska univerzita tvrdí, že len niekoľko stoviek domácich vodíkových mini-staníc môže v rámci krajiny pomôcť pri rozvoji vodíkovej mobility.

Zariadenie veľkosti chladničky

Základom technológie, ktorá umožňuje vyrobiť domácu vodíkovú stanicu veľkosti chladničky, je kovový hydrid, ktorý absorbuje molekuly vodíka ako špongia. A keď sa pridá teplo, tlak plynu v nádrži zariadenia sa zvýši, pričom dôjde k stlačeniu vodíka, uvádza profesor Andreas Züttel z Materiálového laboratória EPFL pre obnoviteľné zdroje energie.

Takýmto spôsobom je možné dosiahnuť takú úroveň tlaku, aby bolo možné vodík tankovať do elektromobilov na palivové články. Tlak pritom so zvyšujúcou sa teplotou stúpa exponenciálne. O stály prísun vodíka sa stará elektrolyzér. A keďže majitelia domov si môžu vyrábať energiu potrebnú pre proces elektrolýzy pomocou fotovoltických panelov, môže byť táto metóda „ekologická“.

Výskumný tím z EPFL spolu so svojimi partnermi aktuálne pracuje na výrobe prototypov, ktoré sa testujú v praxi. Má však „chvíľu“ trvať, kým sa zariadenie dostane na trh.

Zdroj: Spiegel via Newsrnd

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Toyota Mirai môže jazdiť celý rok vďaka trusu jednej kravy
Lacné palivové články by mohli nahradiť spaľovacie motory. Najskôr v hybridoch
Škoda chystá špeciálne nabíjacie stanice s „kinetickou batériou“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

9 komentárov

  1. Jedná sa o hydrid paládia. Naozaj ho prezývajú „vodíková špongia“. Principiálne to skutočne funguje.
    Ale je to, ako keby sa človek škrabal pravou rukou za ľavým uchom.
    A mať to doma – nikdy v živote! A to aj keby som si odmyslel všetky bezpečnostné riziká, ktoré skutočne nie sú malé.
    Ja som zástanca nových myšlienok a technológií – ale toto je už za tou pomyselnou hranicou, kade už „vlak nechodí“…
    Logika mi nedovolí pripustiť ideu, že keď už raz mám vyrobenú elektrickú energiu (zo slniečka), načo to prepánakráľa preháňať cez ten nešťastný vodík?! A ešte k tomu doma!!!!!

    Žeby snáď ďalší pokus o zviditeľnenie sa? Iba ak to…

  2. Hidrid je OK, ale z toho článku to znie ako: Vedci prišli na spôsob ako mať vždy čerstvú praženicu stačí vybrať vajcia z chladničky a … Len už nejako neriešia ako sa do chladničky tie vajcia dostanú.
    Skôr je spôsob ako vodík dlhodobo a bezpecne skladovať, nie ako ho vyrábať.
    Alebo aj: Hidrid = instantný vodík. Stačí vybrať z chladničky a ohriať… No dobre to sme ale vedeli už predtým. Takže čo vlastne vymysleli? Chladničku na hidrid?

    • Instantný vodík – to je fakt výstižné. Inak – bolo to objavené v 19. storočí. Takže – nič prevratné, pravdu má aj Dalibor, aj DJV aj ďalší…

  3. Nuz ja si myslim ze to moze vyzerat ako hlupost a straty pri premenach na vodik a naspat mozum byt aj 50%. Ale na druhej strane v lete vyraba fotovoltaika 5x viac energie ako v zime, len sa neda uskladnit na pol roka v baterkach. Takze vodik aj so stratami by mohol byt prvotny pokus o riesenie. Napriklad stary rodinny dom s velkou strechou moze vyrabat velmi vela elektriny, ale aby sa mohol odpojit od elektrickej distribucnej siete potrebujeme relativne velku rezervu – a tu by vodik mohol byt riesenim

Pridajte komentár