Porsche a BMW spustili nabíjaciu stanicu, ktorá zabezpečí 100 km dojazd za 3 min

0

Konzorcium, ktoré zahŕňa aj automobilky Porsche a BMW, uviedlo do prevádzky prototyp ultra-rýchlej nabíjacej stanice „FastCharge„. Tá poskytuje neuveriteľný výkon 450 kW, čo je 9-násobne viac ako v prípade najbežnejších rýchlonabíjacích staníc. Vďaka tomu je možné získať 100 km dojazd len za 3 min nabíjania.

Výskumné konzorcium FastCharge tvoria spoločnosti Porsche, BMW, Allego (prevádzkovateľ nabíjacej siete), Phoenix Contact E-Mobility (výrobca nabíjacej techniky) a Siemens (elektrotechnické zariadenia a podpora).

Priblíženie sa dobe tankovania

Konzorcium vzniklo v roku 2016 s cieľom skúmania technických podmienok pre elektrické vozidlá a infraštruktúru, vďaka ktorým je možné zabezpečiť extrémne rýchle nabíjanie. To by sa malo priblížiť dobe tankovania bežných vozidiel.

Dostupná verejnosti zdarma

Aktuálne prezentovalo konzorcium výsledky svojej práce spustením ultra-rýchlej nabíjacej stanice „FastCharge“ s výkonom 450 kW a demonštračným nabíjaním špeciálneho elektromobilu Porsche. Jedná sa o prototyp, ktorý vyrástol v blízkosti diaľnice medzi nemeckými mestami Ulm a Augsburg.

Nabíjacia stanica s dvoma nabíjacími stojanmi je pritom prístupná aj verejnosti, a to zdarma. Disponuje nabíjacích konektorom typu CCS 2, ktorý sa stáva európskym štandardom pre DC nabíjanie.

100 km dojazd za 3 min

Konzorcium demonštrovalo výkon nabíjacej stanice na svojom špeciálnom výskumnom elektromobile od Porsche. To dokázalo využiť na nabíjanie svojej 90 kWh batérie výkon 400 kW aj za pomoci inovatívneho systému chladenia batériových článkov. Vďaka tomu získalo dojazd 100 km len za 3 minúty nabíjania.

Mnohí si určite kladú otázku, na čo je dobrá 450 kW nabíjacia stanica, keď najnovšie dostupné elektromobily podporujú nabíjanie výkonom max. 150 kW. Je to však príprava na pomerne blízku budúcnosť. Veď už budúci rok ide do výroby elektrické Porsche Taycan, ktoré podporuje 350 kW nabíjanie.

A výstavba 350 kW nabíjacích staníc je už v podstate v plnom prúde. Napríklad v rámci európskeho projektu Ionity bolo na starom kontinente vybudovaných 36 takýchto staníc a 49 je aktuálne vo výstavbe. Do roku 2020 bude pritom kompletná sieť obsahovať 400 nabíjacích staníc s minimálne 6 nabíjacími stojanmi.

Budúcnosť elektromobility v tomto smere tak nevyzerá vôbec zle. Musíme byť však trpezliví. Technologický pokrok je každopádne nezastaviteľný.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
V SR bola spustená prvá 350 kW ultra-nabíjačka v strednej Európe
Konkurent Tesly buduje stanice na výmenu batérií. Ponúka aj mobilné nabíjanie
Španielska vláda navrhla povinné budovanie nabíjačiek na čerpacích staniciach

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Porsche 

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár