Na Tesla Superchargeroch je možné nabíjať aj autá iných značiek. Nariadenie EÚ či bug?

2

Začínajú sa objavovať správy, že na niektorých rýchlonabíjačkách siete Tesla Supercharger sa dajú nabíjať aj elektromobily iných značiek, čo doteraz nebolo možné. Častým vysvetlením pritom je, že ide o bug. To však nemusí byť pravda.

Obrovská nabíjacia sieť Tesla Supercharger, ktorú tvorí takmer 2 000 staníc s celkovo 17 467 rýchlonabíjačkami, je jednou z veľkých konkurenčných výhod kalifornskej spoločnosti. Nabíjanie v tejto sieti je pre mnohých zákazníkov bezplatné. Tí ostatní nabíjajú za podstatne nižšie ceny, ako je bežné v rámci iných sietí.

Elon Musk sa už viackrát nechal počuť, že Tesla sa nebráni sprístupneniu Superchargerov vozidlám iných značiek. Vyzval pritom výrobcov e-áut, aby ho v tejto veci oslovili. Minulý rok však informoval, že sa dovtedy nič také nestalo.

Preto prekvapilo, že na niektorých nabíjacích staniciach je možné aktuálne nabíjať elektromobily rôznych značiek. Medzi prvými o tom informovala nemecká autopožičovňa Nextmove. Na novej nabíjacej stanici Tesla Supercharger V3 s výkonom 250 kW v Nemecku sa jej totiž úspešne podarilo nabíjať napr. modely Volkswagen ID.3, Kia e-Niro, Porsche Taycan či Opel Ampera-e. A to bezplatne.

Chyba či zákonná povinnosť?

Vo videu od Nexmove sa objavila infomácia, že môže ísť softvérovú chybu, tzv. „bug“. Portál Cleantechnica však upozorňuje, že by to mohlo súvisieť s novou legislatívou EÚ, ktorá podľa TeslaStars nariaďuje, aby na každej novej nabíjacej stanici pre elektromobily boli 1 až 2 nabíjacie stojany, na ktorých je možné nabíjať všetky kompatibilné vozidlá.

Jeden z redaktorov portálu Cleantechnica, Maarten Vinkhuyzen, pritom v Holandsku otestoval nový Supercharger V3 a zistil, že jeho Renault Zoe bolo možné nabíjať len na jednom z viacerých dostupných nabíjacích stojanov stanice.

To by teda mohlo teoreticky znamenať, že Tesla túto možnosť testuje alebo narýchlo sprístupnila svoju sieť, aby dodržala zákonné nariadenia. Nedá sa totiž predpokladať, že by vodiči „non-Tesla“ elektromobilov mali mať nabíjanie zdarma.

Zákazníci Tesly, ktorí nemajú bezplatný prístup k nabíjačkám Supercharger, najmä majitelia novších a lacnejších modelov 3 a Y, majú nabíjanie spoplatnené, a to prostredníctvom svojho online účtu. Takže ak Tesla naozaj sprístupnila svoje nabíjačky iným vozidlám, je zrejme len otázkou času, kedy pre ne zavedie obdobný systém spoplatňovania.

Podľa portálu Cleantechnica je možné na Tesla Superchageri nabíjať len vozidlá s portom CCS2. Insideevs dodáva, že podľa ich zdrojov je možne nabíjať elektromobily iných značiek aj na nabíjačkách Tesla Superchager V2, ktoré boli inovované a „dovybavené“ konektormi CCS2.

Nuž, sme veľmi zvedaví, ako sa táto záležitosť vyvinie. Čo si o tom myslíte vy?

Zdroj titulného obrázku: Nextmove/Youtube

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla chystá nabíjačky pre Európanov, ktorí nemôžu nabíjať doma alebo v práci
Úradníci sa snažia „donútiť“ Teslu, aby sprístupnila svoje nabíjačky iným vozidlám
Chystá Tesla nabíjací systém, ktorý spraví z 350 kW nabíjačiek „detské hračky“?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár