Tesla sa mohla volať inak. Koľko zaplatila za svoj názov a doménu?

1

Elon Musk prezradil koľko stálo Teslu odkúpenie ochrannej známky na názov Tesla Motors, koľko stála doména Tesla.com, ako vyslovuje názov svojej spoločnosti a aký by bol jej alternatívny názov, keby sa nepodarilo získať ochrannú známku.

Možno sa to nezdá, ale vhodný názov spoločnosti či produktu môže mať značný podiel na ich úspechu. A to si uvedomovali aj zakladatelia vtedajšieho startupu, ktorí sa ho rozhodli pomenovať Tesla Motors, po geniálnom vedcovi menom Nikola Tesla. Avšak ochrannú známku na tento názov mal zaregistrovanú istý Brad Siewert.

A ten sa jej nechcel vzdať. Aspoň nie bez „boja“, ktorý vyústil do veľmi peknej sumy, ktorú si zarobil jej predajom. Elon Musk s úsmevom na perách hovorí, že za Siewartom poslal „najkrajšieho chlapíka v spoločnosti“, aby s ním vyjednával, kým nepristúpi k odpredaju. Tomu sa nakoniec podarilo pôvodného majiteľa obmäkčiť, a to sumou 75 000 $.

Stalo sa tak v roku 2004, pričom Siewart si dal zaregistrovať ochrannú známku o desať rokov skôr. Minulý rok sa pritom kalifornská spoločnosť premenovala z „Tesla Motors, Inc.“ na „Tesla, Inc.“. Ako sa jej podarilo získať tento exkluzívny názov nám zatiaľ nie je známe. Skúsime to však vypátrať.

Oveľa náročnejšie a drahšie získanie domény

Elon Musk sa taktiež vyjadril, že získanie domény Tesla.com, stálo spoločnosť neskutočné množstvo úsilia a peňazí. Veď meno Tesla si len v USA prepožičali stovky produktov a služieb. A tento názov niesol, resp. v inej podobe nesie aj česko-slovenský elektrotechnický podnik.  

Tesla nechcela mať svoju stránku na doméne Teslamotors.com, aj keď v tej dobe vyrábali len elektromobily. Podľa Muska spoločnosti trvalo získanie domény Tesla.com až 10 rokov, pričom ju to stálo neuveriteľných 11 miliónov $.

Alternatívny názov dnes využíva konkurent

Ďalšou zaujímavosťou je alternatívny názov, o ktorom vtedajší startup uvažoval v prípade, že sa mu nepodarí získať ochrannú známku na používanie mena Tesla Motors. Tým mal byť „Faraday“, čo je meno ďalšieho velikána vedy, Michaela Faradaya.

Tento anglický fyzik a chemik sa venoval najmä elektromagnetizmu, pričom okrem iného objavil aj elektromagnetickú indukciu. Dnes používa jeho meno aj ďalšia spoločnosť, ktorá sa venuje vývoju a výrobe elektromobilov, Faraday Future. Tá žiaľ aktuálne čelí veľkým finančným problémom, a tak jej želáme veľa šťastia.

Ako sa Tesla vyslovuje?

Elon Musk dostal v rozhovore so CBS otázku, ako vyslovuje názov Tesla. Zdá sa, že Musk uprednostňuje „anglicko-americkú výslovnosť“, pričom spodobuje „s“ na „z“, čo znamená výslovnosť „Tezla“. Nikola Tesla bol však pôvodom Srb, a tak si myslíme, že je v poriadku aj „slovanská“ výslovnosť „Tesla“, ktorú zrejme uprednostňuje väčšina Slovákov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Spoločnosť TESLA MOTORS mení svoj názov, bude to už len TESLA
Nikola Tesla – mystický génius, ktorý dal meno nášmu magazínu
Logo spoločnosti Tesla má hodnotu miliárd, hovorí analytik

Zdroje: Teslarati, Wikipedia

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár