Tesla Liptovský Hrádok sa chystá realizovať aj v oblasti elektromobility

1

Aj na Slovensku máme spoločnosť Tesla. Respektíve hneď niekoľko spoločností. Jednou z nich je Tesla Liptovský Hrádok, ktorá sa aktuálne pripravuje na výrobu produktov pre oblasť elektromobility. Čoho všetkého sa dočkáme?

Československý elektrotechnický podnik TESLA bol založený v roku 1946. Mal viacero odštepných závodov, pričom mnohé z nich fungujú dodnes, a to ako samostatné akciové spoločnosti. Tesla Liptovský Hrádok a.s. pôsobí na trhu už od roku 1950, pričom sa aktuálne venuje najmä výrobe rackových zostáv s komunikačnou a riadiacou elektronikou.

Reaguje však na potreby trhu, preto sa plánuje zamerať aj na oblasť elektromobility. Už dnes prebieha v závode Tesla Liptovský Hrádok reštrukturalizácia, ktorá zahŕňa prípravu a optimalizáciu výrobného procesu a výrobnej infraštruktúry pre tento typ výroby. Tá sa má pritom spustiť už v roku 2019.

Tesla Liptovský Hrádok sa v rámci oblasti elektromobility zameria predovšetkým na vývoj a výrobu nabíjacej infraštruktúry. V prvej etape sa dočkáme nabíjacích staníc na striedavý prúd (AC – 16 a 32 A). Tie budú určené na nabíjanie doma a v rámci firemnej infraštruktúry. Elektromobily dokážu nabiť za 4 až 24 hodín.

Nabíjajte počas nakupovania

V ďalšej fáze sa dostanú do výroby nabíjacie stanice vhodné na verejné nabíjanie vozidiel. Bude sa jednať o AC aj DC nabíjačky s využitím napríklad počas nakupovania v obchodných centrách či domoch. Tie by mali nabiť elektromobily za 1 až 2 hodiny.

Aj ultra-nabíjačky

Ambície spoločnosti Tesla Liptovský Hrádok však nekončia pri nabíjačkách s nižším výkonom. V pláne je totiž aj výroba ultra-výkonných nabíjacích staníc, tzv. HPC, ktoré sú určené pre potreby cestovania na väčšie vzdialenosti. Tie by mali zvládnuť nabitie elektromobilu za 15 až 30 minút.

Inteligentné nabíjacie lampy

Tesla Liptovský Hrádok plánuje taktiež výrobu modulov pre lampy verejného osvetlenia. Tie budú obsahovať 2 nabíjacie porty Type 2 pre nabíjanie s výkonom do 22 kW (AC). Spoločnosť taktiež chystá výrobu rôznych komunikačných komponentov a modulov pre operátorov nabíjacích sietí.

Predstavenie ako sa patrí

Spoločnosť Tesla Liptovský Hrádok predstavila svoj plán rozvoja tak ako sa patrí. A to vo svojom areáli v rámci podujatia TESLA TESLE, kde bolo možne elektromobilitu zažiť na vlastnej koži. To vzniklo v spolupráci spoločnosti Tesla Liptovský Hrádok, Tesla Club Slovakia, oficiálneho zastúpenia Tesla Viedeň, pričom na jeho organizácii sa podieľal aj Tesla magazín, a to nielen ako mediálny partner.

Návštevníci podujatia mohli zažiť okrem iného prezentáciu mnohých elektrických a hybridných automobilov, skúšobné jazdy, ako aj prednášky a diskusie na súvisiace témy.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model 3 na autosalóne v Nitre? Je to v štádiu riešenia!
Ocenený slovenský startup Voltia dodá DPD až 100 svojich elektromobilov

Slovnaft spustil prvú nabíjačku pre elektromobily. Ďalšie sú na ceste

Zdroj: vlastný, titulný obrázok (mix): ae-kaufmann.com/Tesla Liptovský Hrádok (logo)

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. V súvislosti s článkom o Tesle L.Hrádok by ma zaujímalo, kto má dnes ochrannú známku na názov TESLA !!! Podľa toho čo viem, sa za pôvodným názvom TESLA z roku 1946 skrývali slová TEchnika SLAboproudá …

Pridajte komentár