Elona Muska trápia vysoké ceny elektromobilov Tesla. Chce to zmeniť

6

Jedným z cieľov spoločnosti Tesla je urýchliť transformáciu dopravy smerom k elektromobilite. Zabezpečenie cenovo dostupných elektrických automobilov je pritom jedným zo základných predpokladov. A to si uvedomuje aj Elon Musk, ktorý zrejme bude robiť všetko preto, aby také priniesli na trh. Nasvedčuje tomu aj jeho aktuálne vyjadrenie.

Prvé modely značky Tesla patrili, resp. ešte stále patria do segmentu drahých automobilov. Aj keď v priebehu času ich cena s ohľadom na dojazd, výkon, výbavu či funkcie klesá. Obrovskú pozornosť si preto Tesla vyslúžila oznámením, že ponúkne stredne veľký elektromobil s dostatočným dojazdom a cenou od 35 000 $ (bez DPH).

Lacnejšie modely „financované“ drahými

A práve predchádzajúce drahé elektromobily značky mali podľa Muskovho „Master plánu“ zabezpečiť kapitál, aby bolo možné tento model, ktorý dnes poznáme ako Teslu Model 3, priniesť na trh. Spočiatku sa však predávali len drahšie verzie s vyšším dojazdom a výkonom, pretože veľkosť počiatočnej výroby neumožňovala rentabilnú produkciu základnej verzie.

Tá sa však neskôr v oficiálnej ponuke moc neohriala, nakoľko ju Tesla stiahla zo svojho portfólia s tým, že o ňu nie je dostatočný záujem. Tým pádom sa jej výroba tohto modelu nemala oplatiť a základnou verziou sa stala Tesla Model 3 Standard Range Plus s lepšími vlastnosťami, ktorá dnes stojí v USA 37 990 $ (bez DPH).

Verzia za 35 000 $, čo je aktuálne v podstate variant Standard Range Plus so softvérovo obmedzeným dojazdom a niektorými funkciami, je však dostupná „podpultovo“. A to na telefonickú alebo osobnú objednávku. Jediným dôvodom jej ponuky je pritom s najväčšou pravdepodobnosťou to, že ju Tesla kedysi sľúbila.

Avšak aj tá je pre väčšinu obyvateľstva, a to aj v USA, cenovo nedostupná, čo si určite uvedomuje aj šéf Tesly Elon Musk. Ten v tejto súvislosti pri príležitosti zverejnenia hospodárskych výsledkov Tesly povedal, že ho „najviac otravuje fakt, že ich autá nie sú dostatočne cenovo dostupné“. A dodal, že to musia napraviť, píše CleanTechnica. Išlo pritom o odpoveď na otázku, ako sa Tesla bude snažiť vybalansovať svoju misiu a cieľ byť lídrom v oblasti marže.

„Nádej“ v podobe „čínskeho“ a „nemeckého“ modelu

Muskove vyjadrenie nám tak dáva nádej ohľadom budúcich elektromobilov značky Tesla. Tými by mohli byť v Číne navrhnutý model nešpecifikovaného typu a v Nemecku navrhnutý kompaktný hatchback. Ich možné ceny zatiaľ nepoznáme, avšak ešte v roku 2018 Musk povedal nasledovné:

“Mohli by sme urobiť vozidlo za cca 25 000 $ (bez DPH). Na to však budeme potrebovať asi 3 roky, ak budeme pracovať skutočne tvrdo.”

Tesla ale bude musieť ísť neskôr určite ďalej a prísť s ďaleko dostupnejšími elektromobilmi, aby dokázala pomôcť s elektrifikáciou väčšiny sveta. Keď však pôjde všetko ako má, takýchto vozidiel sa zrejme dočkáme.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Tesla Owners Club Belgium/Flickr

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Menší elektrický hatchback Tesla by mohol vzniknúť v Európe
Tesla prijíma návrhy na nový „čínsky“ elektromobil určený pre globálny trh
Spaľovacie autá majú zdražovať. Cena elektromobilov má naopak klesať

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. kvoli mne nemusi nic menit, staci ked urychli vyrobu Cybertrucku, ten ma vsetko, a este viac, co od auta ocakavam 😉 jedine, coho sa obavam, ze tieto europske spiny na to nahodia take poplatky, ze z 50k $ bude 100k €..

  2. Male auticka do mesta si mozu nechat. Som priaznivec elektromobility, ale zatial mi nema trh co ponuknut za porovnateľnú cenu spalovaku. Napr. Doavka s dojazdom 400km do 40 000 neexistuje. Pracovny pickup do 40 000€ neexistuje. Nepotrebujem mat v aute hromady tech. hraciek. Potrebujem slusny zaklad za porovnatelnu cenu a moznost vyberu z viac modelov a znaciek. Ale to je sci-fi. Zatial sa vyrobcovia predhanaju vo vyvoji malych aut pre mestskych kravaťákov.

  3. Jozef,Žilina on

    Strašne sa mi páči vyjadrenie v članku: Tesla musí prísť s cenovo ďaleko dostupnejšími elektromobilmi. !!! Už jemnejšie sa to nedá povedať,ale v automobilkách sa naopak musí makať riadne NATVRDO !!! Som zvedavý,či lídri automobiliek vôbec vedia aká je tá DOSTUPNÁ cena elektromobilov pre väčšinu obyvatelov zemegule??!!

Pridajte komentár