Spaľovacie autá majú zdražovať. Cena elektromobilov má naopak klesať

3

Na svete je množstvo analýz, ktoré predpovedajú, kedy dôjde k vyrovnaniu obstarávacích cien elektromobilov a spaľovacích áut. K tomu však nemusí prispieť len zlacňovanie elektromobilov, ale aj nemalé zvyšovanie cien spaľovacích áut.

Výskumná spoločnosť Bloomberg New Energy Finance (BNEF) zverejnila správu, v rámci ktorej uvádza, že ceny batérií klesnú pod „magickú“ hranicu 100 $/kWh v roku 2024, čo prinesie cenovú paritu elektrických a spaľovacích automobilov.

Automobilka Nissan pritom tvrdí niečo podobné. Volkswagen síce neuvádza konkrétny rok, hovorí však, že sa tak stane skôr, ako čakáme. Šéf Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA), Patrik Križanský, zas v tejto súvislosti spomína rok 2023. MIT to však vidí podstatne menej optimisticky.

Zdraženie spaľovákov až o 2 600 €

Dosiahnutie cenovej parity však nie je len o znižovaní cien elektromobilov, keďže k tomu môže do značnej miery „napomôcť“ zvyšovanie cien konvenčných spaľovacích vozidiel. A to vyplýva aj z nedávnych údajov lízingovej spoločnosti Arval a dát analytikov České spořitelny.

„Na automobilovom trhu očakávame 2 protichodné trendy. Na jednej strane dôjde k zdražovaniu vozidiel s konvenčnými pohonmi z dôvodu nutnosti plnenia emisných limitov vyžadovaných zo strany EÚ. Tie je možné splniť buď elektrifikáciou pohonných jednotiek, alebo čoraz nákladnejším vývojom úsporných motorov. Druhým trendom bude postupné znižovanie cien elektrifikovaných vozidiel, akonáhle sa vyrieši nedostatok dostupných batérií,“ hovorí Jiří Havel, obchodný riaditeľ spoločnosti Arval.

Dodáva pritom, že na základe kvalifikovaných odhadov očakáva, že v rámci 2. štvrťroku sa ceny spaľovacích áut zvýšia o 3 až 4 %, čo má v skutočnosti znamenať zdraženie o 50 000 až 70 000 Kč (cca 1 900 až 2 600 €). Sme pritom zvedaví, ako sa k prípadnému zvyšovaniu cien postavia v čase koronakrízy predajcovia vozidiel, keďže by sa dali očakávať zľavy na naštartovanie dopytu.

Rovnaký trend očakáva aj VW Group

Koncern Volkswagen Group minulý rok uviedol, že ceny ich dieselových a benzínových áut sa majú postupne zvyšovať v priebehu rokov 2019 – 2023.

„Kvôli emisnej norme Euro 7 musíme zvýšiť ceny dieselových motorov približne o 2 000 až 2 500 €. A to najmä kvôli zvýšeným materiálovým nákladom. V prípade benzínových motorov je to o 1 000 € menej. A k tomu treba prirátať ešte bežnú infláciu,“ povedal Christian Dahlheim, šéf predaja Volkswagen Group.

Dahlheim tiež uviedol, že cena elektromobilov má vďaka klesajúcim nákladom na komponenty a výrobu zabezpečiť ich všeobecne lepšiu dostupnosť, a to v rámci všetkých segmentov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Podiel elektrických áut má vzrásť do r. 2040 na 58 %. Cenová parita už od r. 2022
Tesla Model 3 „kradne“ európskych zákazníkov najmä nemeckým značkám
Elektromobily sú celkovo o niečo lacnejšie ako spaľováky, uvádza LeasePlan

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

 1. To sú keci to určite benzinaky budú vždy lacnejšie a praktickejšie eú to nebude dotovať do nekonečna majitelia elektro aut ich už druhý krát nechcú a nekúpia si ich

  • Jozef Kotík on

   REDDE, tá tvoja krištáľová guľa stojí za prd. Myslím tú, ktorá ti vyveštila tie nezmysly o lacnejších a praktickejších benziňákoch.
   A ak má tá tvoja guľa menej ako dva roky a kupoval si ju v EÚ, rozhodne ju choď reklamovať!
   Ináč z teba môže urobť väčšieho ….. ako v skutočnosti si! Vieš?

Pridajte komentár