Tesla a Elon Musk ohrozujú „Aligátorov“ na trhu. Koľko peňazí je v hre?

3

Charles Morris z Evannex uvádza, že ten, kto nepozná Teslu, by si mohol na základe titulkov mainstreamových médií myslieť, že ide o spoločnosť, ktorá využíva detskú prácu na výrobu chemických zbraní, pričom tie predáva teroristom. A na vysvetlenie, prečo je tomu tak, používa teóriu Johna Mayo-Smitha o „Aligátoroch“ na trhu.

Existuje množstvo dôvodov, prečo je mediálny priestor zaplavený dezinformáciami a antikampaňami vzťahujúcimi sa k Tesle a Elonovi Muskovi. Podľa Morrisa im však dominujú peniaze. Úspech Tesly totiž ohrozuje ekonomické záujmy tých najsilnejších svetových subjektov a odvetví. Jej zlyhanie navyše predstavuje príležitosť pre iných.

Odborník na technológie a marketing John Mayo-Smith vytvoril pre portál Medium infografiku s názvom „Elon Musk vs. aligátory“, popisujúcu mocné priemyselné odvetvia, v ktorých záujme je zlyhanie Elona Muska a Tesly. V niektorých prípadoch majú dokonca vynakladať značné finančné prostriedky a úsilie, aby zdiskreditovali Muskove firmy.

Prečo „aligátory“?

Mayo-Smith uvádza, že Tesla a SpaceX ohrozujú všetkých „Aligátorov“ a ďalšie zainteresované strany, pričom v hre je každoročne 3,6 bilióna $. A prečo ich nazýva aligátormi? Aligátory sú podľa neho vrcholové vodné predátory, ktoré žijú na Zemi cca 80 mil. rokov. Teda od čias, kedy sa začali tvoriť ložiská ropy. A navyše sú známe svojou agresivitou, keď sú vyprovokované.

Najviac „kriku“ od tých najmenších

Zrejme najviac viditeľnej kritiky spoločnosti Tesla pochádza od tzv. krátkych predajcov, ktorí sa zaoberajú akciovými trhmi, ako aj ich mediálnych spojencov, ktorí bažia po návštevnosti za každú cenu. A to napriek tomu, že sú najmenšími „Aligátormi“, keďže majú každoročne v hre cca 7 mld. $.

Aligátory plávajúce v rope

Ropný priemysel je najväčším a najsilnejším hospodárskym subjektom v ľudskej histórii. Dominuje globálnej ekonomike v rámci komplexnej siete obrovského počtu spoločností. Krajiny produkujúce ropu dosahujú ročné príjmy v celkovej výške 756 mld. $, rafinérie si polepšia o 519 mld. $ ročne a poskytovatelia služieb v tomto odvetví o 119 mld. $.

Ten najväčší vyrába autá

Najväčším aligátorom sú však podľa Mayo-Smitha automobilky, pričom vytvorili impérium, do ktorého patria aj predajcovia, dodávatelia komponentov, autoservisy, poisťovne, prepravné spoločnosti či taxi služby. Len samotné automobilky pritom minulý rok zarobili 1,8 bilióna $.

Elektrifikácia síce neohrozuje automobilky tak ako ropný priemysel, avšak výrobcovia áut považujú tento trend vo všeobecnosti za negatívny. A to z dôvodu, že kvôli súčasnému stavu technológie nedokážu produkovať požadované zisky z predaja elektromobilov.

Ich zisky sú však ohrozené aj z dlhodobejšieho hľadiska, nakoľko elektromobily si nevyžadujú taký servis ako konvenčné autá a mali by mať aj dlhšiu životnosť. Možná inšpirácia automobiliek priamym predajom vozidiel Tesla zas ohrozuje dílerov. Komplexný automobilový ekosystém navyše môže narušiť aj autonómne riadenie a nové modely vlastníctva, na ktorých Tesla usilovne pracuje.

tesla dezinformacie antikampan

Zdroj: John Mayo-Smith cez Medium.com

Z tohto pohľadu tak niet divu, že spoločnosť Tesla a jej šéf Elon Musk môžu byť tŕňom v oku mnohých záujmových skupín.

Zdroj: Evannex, titulný obrázok (mix): Tesla/Pluspng

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Skutočný vnútorný svet Tesly sa podstatne líši od mediálneho vykreslenia
Čo si myslia o Tesle predstavitelia tradičných autobiliek?
Fanúšik Tesly navštívil 107 showroomov značky. Čo zistil?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Samozrejme ze su trnom v oku a to hlavne ropnych spolocnosti ako je shell, bp alebo total. Preco nedavno prisla shell s epizodami The Great Travel Hack?

  2. Vývoj nie je možné zastaviť (a už vôbec nie vrátiť veci naspäť). Už nie je možný návrat ku gramofónovým platniam, diaľnopisom, konským záprahom, parným lokomotívam atď. Príkladov je veľa a ešte trochu viac. Všetko to patrí do múzeí a historických filmov. Presne tam budú patriť aj spaľováky a využívanie fosílnych palív všeobecne. Je to iba otázka času. (Mimochodom, zdroje sú vyčerpateľné!!!)
    Budúcnosť naozaj patrí obnoviteľným zdrojom, batériám (pre mobilitu a úložiská), vodíku a ďalším technológiám, ktoré zrejme ešte len vynájdené budú…
    Peňaženka je miesto, kde to bolí najviac (citát z fr. komédie „Drž hubu“) a presne to platí pre Aligátorov. Kopú okolo seba a kopať budú. Ale je im to platné ako… – výstižné a zároveň slušné prirovnanie mi v tejto chvíli nenapadá…

Pridajte komentár