Ceny elektromobilov Tesla v jednotlivých krajinách: Kde sú najlacnejšie a kde najdrahšie?

10

Ceny elektromobilov Tesla sa môžu v rámci jednotlivých trhov diametrálne odlišovať. Kde sú najlacnejšie a kde naopak najdrahšie? A v ktorých krajinách sú najdostupnejšie vzhľadom na priemerné mzdy?

Spoločnosť Budget Direct uskutočnila zaujímavý prieskum cien a dostupnosti elektromobilov značky Tesla v rámci globálneho trhu. Niektoré zistenia pritom môžu dokonca šokovať.

Do výpočtov boli zahrnuté ceny základných verzií modelov S, 3, X a Y (vrátane avizovaných cien na trhoch, kde sa ešte nepredáva). Ceny zahŕňajú miestne dane a poplatky a sú prepočítané do amerických dolárov. Všetky údaje boli zhromaždené v októbri 2020. Tam, kde to bolo možné, pochádzali z webu spoločnosti Tesla. Inak boli použité ceny od „dílerov“ (zrejme neoficiálny dovozcovia) alebo „individuálnych predajcov“.

Najzaujímavejšie zistenia

Spoločnosť Budget Direct na základe svojho prieskumu zistila, že elektromobily značky Tesla sú najdrahšie v Singapure, kde je ich priemerná cena (priemer cien dostupných modelov v základnej verzii na danom trhu) je 276 146 $ (230 450 €). To je spôsobené extrémne vysokým daňovým zaťažením, ktorého cieľom je obmedziť používanie áut. Naopak doma, v USA, sú Tesly najlacnejšie, a to s priemernou cenou 59 348 $ (49 527 €).

tesla ceny krajiny

Zdroj: Budget Direct

Čo sa týka ich dostupnosti s ohľadom na príjmy obyvateľov, najmenší problém so zaobstaraním elektromobilov Tesla majú Nóri. Ich priemerný ročný príjem je totiž 66 019 $ (55 094 €), pričom priemerná cena elektromobilov Tesla tam je 3. najnižšia na svete, a to 69 146 $ (57 703 €). Tzn. 104,7 % ročného platu.

V tomto ukazovateli je na tom naopak najhoršie India. A to s priemerným ročným platom 1 735 $ (1 448 €) a 7. najvyššími cenami – 150 855 $ (125 890 €, t.j. 8 695 % ročného platu). To čisto teoreticky znamená, že „priemerný Ind“ musí robiť na „priemernú Teslu“ 90 rokov.

tesla ceny krajiny

Zdroj: Budget Direct

A čo Slovensko?

Slovensko sa žiaľ na mape Budget Direct nenachádza. V „slovenskom“ konfigurátore Tesly najdeme len Model 3 s cenou základnej verzie (Standard Range Plus) vo výške 50 244 € s DPH. V 3. kvartáli 2020 bola pritom priemerná mesačná mzda v slovenskom hospodárstve 1 113 €, čo je 13 356 € ročne. Ak by sme mali v SR rovnaké priemerné ceny všetkých elektromobilov Tesla ako v Česku či Rakúsku, t.j. okolo 69 300 €, predstavovalo by to 519 % nášho priemerného ročného platu.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Vyrovnanie cien elektromobilov a spaľovákov má prísť už pomerne čoskoro, tvrdí UBS
Elektromobily sú spaľovákom nákladovo konkurencieschopné v mnohých európskych krajinách
Znižovanie cien elektromobilov má byť viac závislé od surovín pre batérie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

10 komentárov

 1. To je realita a ešte dosť nadsadená!Skutočný priemerný zárobok na Slovensku ,hlavne vo výrobnej sfére je okolo 700-800-900 eur.Je to napríklad Kia-Mobis-Žilina.Platy v súkromných firmách na Slovensku, sú ešte nižšie,tak 650-850 eur!To je skutočná realita!!Pracovník za výrobným pásom nemá čas sa ísť ani vysrať a mobil a rádio sú zakázané milí uradničkovia.Keď mu niekto zomrie,tak sa to dozvie až na šatni!A teraz sú tie platy ešte nižšie.Pre väčšinu ludí na Slovensku je najdostupnejšie ojazdené auto a to ešte dlho,dlho…!To je skutočná slovenská realita!Elektroautá-ZABUDNI!

  • Túto realitu nikto nepopiera. Ale pozor – nie je tvojou povinnosťou pracovať za výrobným pásom alebo za pokladňou v obchodnom reťazci, kde robíš za minimálnu mzdu a ešte ani nemáš čas sa…
   Nie je nikoho povinnosťou byť priemerný, alebo podpriemerný.
   Príležitostí je veľa aj tu, stačí na sebe zapracovať, trochu sa dovzdelať, prípadne sa naučiť cudzí jazyk a už ťa nemusí voziť starý zodratý „dízel“, ale budeš sa rozhodovať medzi Modelom 3 a Modelom Y.
   Nuž, ako si kto ustelie, ale toto predsa poznáš…

  • Nemýľ si priemer s mediánom. Ak keďže výška mzdy je ohraničená len z jednej strany, medián bude vždy nižší ako priemer. Cesta ako to zlepšiť je progresívne zdaňovanie, ale tomu sa zlodeji na Slovensku bránia. V západnej európe bežná vec…

 2. To podľa teba v tom Nórsku ,kde je priemerný zárobok 4800 eur,musí byť každý menedžer!?To nemáš vôbec pravdu!Naše mzdy vo výrobe sú určené a blokované zhora!Naša krajna v strede Európy,je určená ako krajna s lacnou pracovnou silou.Na tých istých postoch v Nemecku,Rakúsku…..je mzda vyššia ako u nás-to neni výmysel,to je fakt a ešte dlho bude!Prečo by asi tie Nemecké,Korejské,Francúzke…firmy k nám prišli!?

  • Vieš, keď povieš „A“, musíš povedať aj „B“. Jasné?
   Je fakt, že v Nemecku je minimálna mzda 10 € na hodinu, v Nórsku 22 € na hodinu.
   Ale sú tam obrovské životné základy, vieš?
   Na Slovensku platíš 4,64 Eur mesačne za verejnoprávnu telku, v Nemecku 17,50 Eur, platí sa to kvartálne 52,50 Eur.
   Trojizbový byt na Slovensku ma stojí niečo cez 100 Eur mesačne. Jednoizbový byt v Nemecku – 600 Eur mesačne. Plus elektrina, internet atď. (elektrina je 2x drahšia ako na Slov.)
   A takto môžeš ísť položku po položke. Na Slovensku ťa ostrihajú za 7 €, možno za 5, v Nemecku najlacnejší holič v meste 25 Eur.
   Pracujem v Nemecku už viac ako 6 rokov a viem, o čom hovorím.
   Ale keď to všetko podtrhneš a spočítaš, zarobíš v Nemecku oveľa viac, to je holý fakt.
   Stále ale platí, čo som napísal minule – aj na Slovensku máš možnosť vymaniť sa z podpriemernosti. OK?

   • A to máš odkiaľ, že 100e za 3-izbák mesačne? Pekne pridaj, 150e minimum, ak normálne kúriš a umývaš sa. A to za predpokladu, že bývaš vo svojom a neplatíš hypotéku, inak si na úplne iných číslach. A nože spomeň aj dostupnosť nájomného bývania, lebo v tomto sa tiež nemôžeme s nemeckom porovnávať…
    Zase priznaj fakt, že priemernému nemcovi ostane na konci mesiaca o dosť vyššia suma, ako priemernému slovákovi, ktorú potom môže minúť napr. na lepšie auto.
    Ja zarobím cca 1,5 násobok slovenského priemeru, čiže patrím možno k tým 20-30% lepšie platených a električku by som si v súčasnosti dovoliť nemohol… To je holt slovenská realita…

 3. Bohužiaľ treba mať aj pokoru pokiaľ ste úspešný a šťastný. Gro dostanete zadarmo, teda vrodené IQ a iné dispozície. Ďalšiu vec ktorú ťažko ovplyvníte sú tzv externality. Toto všetko má obrovský vplyv na kvalitu života a je to mimo vašej kontroly.

  V stručnosti treba povedať, že máme zle nastavený systém, ktorý likviduje strednú triedu a bohatstvo presúva smerom hore. Mimochodom v SK máme veľmi nízky podiel platov na HDP a relatívne vysokú produktivitu práce (ovce sú strihané nakrátko).

  Z ekonomického hľadiska nie je problém zmeniť rozloženie majetku v spoločnosti. Existuje veľa možností.

  To že to ide empiricky dokazuje Čína, kde raketovo rastie stredná trieda a likviduje sa najhoršia chudoba.

  Naopak kto chce žmýkať strednú triedu nech príde do USA a EU.

  Mimochodom ak chcete, rozloženie bohatstva viete vhodne nastaviť v akomkoľvek systéme (kapitalizmus socializmus, pravica, ľavica…).

  A preto v SK bude pomalý nástup BEV…

Pridajte komentár