Vyrovnanie cien elektromobilov a spaľovákov má prísť už pomerne čoskoro, tvrdí UBS

3

Objavuje sa čoraz viac štúdií, podľa ktorých sú náklady na vlastníctvo elektromobilov podobné či za určitých podmienok dokonca nižšie ako v prípade porovnateľných spaľovákov. Stále však platí, že obstarávacia cena elektrických áut je vo všeobecnosti podstatne vyššia. Podľa aktuálneho výskumu UBS by však nemalo trvať až tak dlho, kým elektromobily v tomto smere dorovnajú spaľovacie autá.

Švajčiarska nadnárodná investičná banka UBS na základe svojho výskumu uvádza, že po roku 2025 nebude existovať moc dôvodov na kúpu spaľovacieho vozidla, informuje The Guardian. A ešte predtým má dôjsť k cenovej parite porovnateľných elektromobilov a spaľovacích automobilov.

Podľa UBS tvoria batérie štvrtinu až pätinu celkových nákladov plne elektrického automobilu. Do roku 2022 však očakáva, že náklady na batérie klesnú pod 100 $ za 1 kWh, čím bude dosiahnutý kľúčový míľnik. To má priniesť náklady na batériové auto, ktoré sú v porovnaní s ekvivalentnými spaľovákmi vyššie už len o 1 900 $.

A do roku 2024 má zmiznúť cenový rozdiel úplne. Švajčiarska investičná banka pritom vychádza aj z podrobnej analýzy 7 najväčších výrobcov batérií na svete. UBS dodáva, že automobilky, ktoré sa budú držať predajov špaľovacích automobilov, riskujú, že ich za sebou nechajú konkurenti ako Tesla a Volkswagen Group.

Zníženie cien elektromobilov by malo výrazne akcelerovať rozmach elektromobility. Ich trhový podiel má do roku 2025 dosiahnuť 17 % a do roku 2030 až 40 % v rámci globálneho predaja, uvádza UBS.

Čo ďalšie odhady?

Banka UBS nie je jediná, ktorá sa snaží na základe výskumu odhadnúť, kedy dôjde k cenovej parite porovnateľných elektromobilov a spaľovákov. Výskumná spoločnosť Bloomberg New Energy Finance (BNEF) zverejnila správu, v rámci ktorej uvádza, že ceny batérií klesnú pod „magickú“ hranicu 100 $/kWh v roku 2024, čo má priniesť vyrovnanie cien spomínaných druhov áut.

Automobilka Nissan taktiež tvrdí niečo podobné. Volkswagen síce neuvádza konkrétny rok, hovorí však, že sa tak stane skôr, ako čakáme. Šéf Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA), Patrik Križanský, zas v tejto súvislosti spomína rok 2023. MIT a Financial Times to však vidia podstatne menej optimisticky (až po roku 2030).

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobily sú spaľovákom nákladovo konkurencieschopné v mnohých európskych krajinách
Náklady na „servis“ elektromobilov sú podľa prieskumu o polovicu nižšie ako pri spaľovákoch
„Slovenské“ elektro-dodávky Voltia mali dosiahnuť historický míľnik ohľadom ceny lízingu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Ja to tiež vidím na 23. I keď ako zvyknem písať, v prípade vyššej strednej triedy je to už dnes vyrovnané, v prípade menších mestských áut je to tiež otázka použitia. Už dnes je ev výhodnejšie ako benzinak, na rozvoz pošty, apod.. Pre Denný najazd od 100 do 200km sa vyššia obstarávacia cena vráti do 2-3rokov. (eUp, Zoé,..).
    Ostatné autá typu e208, Honda e, leaf, e-Niro, kona e, atď.. Sú drahšie, no komfort je jednoznačne lepší ako pri spalovakoch. Takže, kto na to má, rozhodne si to môže začať užívať už od dnes. Navyše môže žiť s lepším pocitom, že nedusi svojich blízkych aj vzdialených rakovinovymi spalinami. A áno, baterky, výroba ev aj výroba elektriny pre efektívne elektromobily je reálne ekologickejšia ako výroba spalovakov, paliva a oleja, a ich distribúcia. Navyše netreba zabúdať, že na výrobu ocele (na ICE motory) je treba tiež kopa vzácnych kovov, ktoré sa ťažia v chudobných krajinách kadejako. + moderne batérie nepotrebujú už ani sporný kobalt. Neváhajte si dačo o tom prečítať, alebo pozrieť v iných jazykoch.

Pridajte komentár