AFC Energy predviedla nabíjaciu stanicu, ktorá si vyrobí elektrinu z vodíka

0

Britská spoločnosť AFC Energy demonštrovala svoju unikátnu nabíjaciu stanicu pre elektromobily, CH2ARGE. Tá nepotrebuje byť pripojená k elektrickej sieti a nevyužíva ani batériové úložisko energie. Elektrinu na napájanie si totiž vyrobí vďaka palivovým článkom na vodík.

Nie každá lokalita má vhodnú elektrickú infraštruktúru, ktorá umožňuje bezproblémové a nákladovo efektívne zriadenie bežných nabíjacích staníc. Riešením môžu byť tzv. off-grid nabíjačky, ktoré poskytujú energiu prostredníctvom vstavanej batérie. Tú je však potrebné samozrejme taktiež nabíjať.

Motor 1 informuje, že spoločnosť AFC Energy aktuálne prichádza s riešením, ktoré je nezávislé od bežných sieťových zdrojov elektrickej energie. Jej nabíjačka si totiž vyrobí elektrinu z vodíka. Poteší, že táto technológia je na dobrej ceste ku komerčnému využitiu.

Dôkazom môže byť jej demonštrácia na letisku Dunsfold, ktoré je známe aj ako testovacia trať Top Gearu. Prvým vozidlom, ktoré malo tú česť nabiť sa čistou vodíkovou elektrinou, bolo plug-in hybridné BMW i8. To naznačuje, že táto konkrétna nabíjačka nabíjala striedavým prúdom.

Postačí malý palivový článok, 48V batéria a menič

Potvrdením, že sa jedná o AC nabíjačku je prítomnosť meniča prúdu v rámci celého systému. Nabíjacia stanica CH2ARGE využíva na výrobu elektriny malý palivový článok podobný tomu, ktorý Toyota aplikovala v rámci svojho výskumného centra pre elektromobily.

vyrobená energia sa privádza do 48V batérie, ktorá pomáha riadiť energetický tok pri potrebe špičkového výkonu. Z batérie potom putuje prostredníctvom meniča prúdu do nabíjačky. Pri nabíjaní z takejto nabíjačky tak máte istotu, že elektrina bola vyrobená 100 % bez emisií. Ak keď výroba vodíka si môže vyžiadať nejaké tie emisie.

Takže nabíjacie stanice CH2ARGE od AFC Energy sa určite hodia aj do lokalít, kde sa elektrina nevyrába s dôrazom na nízke či nulové emisie CO2.

Vývoj tejto technológie trval 10 rokov a pomaly sa chystá na komerčné využitie. Spoločnosť AFC Energy pritom už začala rokovania s partnermi, ktorých cieľom je integrácia technológie v širšom meradle.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: ABB

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovenská firma začala s inštaláciou nabíjačiek v rámci lámp verejného osvetlenia
VW predstavil výkonnú mobilnú nabíjaciu stanicu s inovatívnymi riešeniami
Porsche a BMW spustili nabíjaciu stanicu, ktorá zabezpečí 100 km dojazd za 3 min

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár