VW predstavil výkonnú mobilnú nabíjaciu stanicu s inovatívnymi riešeniami

0

Volkswagen predstavil inovatívnu rýchlonabíjaciu stanicu pre elektromobily. Je výkonná, mobilná, nezávislá od elektrickej siete a vďaka vstavanej batérii môže slúžiť ako úložisko energie z obnoviteľných zdrojov.

Jednou z veľkých výhod mobilnej nabíjacej stanice od VW je jej flexibilita. Umiestniť ju možno napríklad na miesta, kde nie je dostupný zdroj elektrickej energie, kde nie je dostatočná kapacita elektrickej siete alebo kde nie je čas ani priestor na výstavbu bežnej stacionárnej nabíjačky.

Môže poslúžiť aj k identifikácii najvhodnejších miest pre výstavbu bežných nabíjacích staníc. Tá môže byť naprojektovaná na základe analýzy využívania týchto mobilných nabíjačiek.

Batéria z elektromobilov VW ID

Mobilná nabíjačka je tak vhodná aj na „jednorázové“, krátkodobé použitie, napríklad v rámci rôznych druhov podujatí. Obsahuje batériu, ktorá má rovnakú technológiu ako akumulátory elektromobilov z pripravovanej rodiny Volkswagen ID. V prípade dostupnosti zdroja el. energie je ju možné priebežne nabíjať prostredníctvom striedavého prúdu, a to výkonom až 30 kW.

Parádne špecifikácie

Jedna mobilná nabíjacia stanica Volkswagen umožňuje nabíjanie až 4 vozidiel súčasne – 2 AC a 2 DC prúdom. K dispozícii majú pritom 360 kWh energie zo vstavanej batérie, ktorá môže byť, ako sme už spomínali, priebežne nabíjaná zo siete.

Nabíjačka umožňuje DC nabíjanie výkonom až 100 kW, čo je 2-násobný výkon dnešných najrozšírenejších rýchlo-nabíjacích staníc. A to je aj vzhľadom na jej mobilitu a flexibilitu parádny výkon.

Čistá energia a 2. šanca pre batérie

Mobilná nabíjačka Volkswagen môže fungovať na rovnakom princípe ako tzv. powerbanky pre smartfóny. Aj vďaka tomu je ju možné nabíjať z obnoviteľných zdrojov energie. Napríklad prostredníctvom solárnych či veterných zariadení. Je to teda akási Tesla Powerwall či Powerpack, ktorá dokáže nabíjať elektromobily vysokým výkonom.

Ďalšou veľkou výhodou, ktorú prináša, je možnosť využitia starších, kapacitne nedostatočných batérií z elektrických vozidiel. Batérie, ktoré už v elektromobiloch doslúžili, tak majú druhé využitie v rámci mobilnej nabíjačky VW. A to ešte predtým ako sa zrecyklujú.

V prevádzke už budúci rok

V rámci pilotného projektu vo Wolfsburgu, budú mobilné nabíjačky VW nasadené už v roku 2019. Podporia tak existujúcu mestskú nabíjaciu infraštruktúru. Bežná produkcia a ďalšie nasadenie budú spustené v roku 2020.

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): VW

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Porsche a BMW spustili nabíjaciu stanicu, ktorá zabezpečí 100 km dojazd za 3 min
Elektrický hatchback Volkswagen ID otestovali prví novinári. Čo naň hovoria?
Škoda testuje mobilnú nabíjaciu stanicu pre elektromobily

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár