Mitsubishi oslavuje svoj prvý elektromobil a chystá nové e-modely

0

Mitsubishi oslavuje 10 rokov od uvedenia svojho prvého elektromobilu na trh. Tým je malý mestský hatchback Mitsubishi i-MiEV, ktorý sa v Európe predáva ako Peugeot iOn a Citroën C-Zero. Je však už načase, aby sa dočkal náhrady. Výrobca pritom chystá viacero e-modelov.

Mitsubishi i-MiEV je napriek svojmu pokročilému automobilovému veku stále v predaji. Spolu s dodávkou Minicab MiEV, ktorá prebrala jeho techniku, sa ich predalo cez 31 000 kusov. Malý elektromobil sa pritom dokázal uplatniť aj v službách štátnej správy, taxi služieb, autopožičovní či ako výpomoc počas prírodných katastrof, kedy nebolo dostupné palivo pre bežné autá.

V roku 2009 získal najmä v Japonsku viacero ocenení, a to vďaka svojej technike. Pod jeho „kapotou“ pritom ešte stále nájdeme 16 kWh batériu, ktorá dokáže zabezpečiť dojazd 160 km (NEDC), resp. 105 km (WLTP). Tá dopuje elektromotor s výkonom 47 kW (180 Nm), ktorý poháňa zadnú nápravu.

Nielen dojazd, ale aj rozmery ho pritom predurčujú pre mestské využitie. Veď meria necelých 3 400 mm, pričom jeho rázvor dosahuje 2 550 mm. Hmotnosť drobca sa zastavila na hodnote 1080 kg.

Chystané e-modely

Rovnako ako model i-MiEV, aj dlhoročný európsky plug-in hybridný bestseller Mitsubishi Outlander PHEV má toho za sebou už dosť, a tak je logické, že sa dočkáme ich nástupcov. Nástupca Outlanderu bude vychádzať z konceptu Mitsubishi Engelberg Tourer, pričom by mal ponúknuť 2,4-litrový benzínový motor kombinovaný s elektromotorom a 20 kWh batériou, ktorá zabezpečí elektrický dojazd 70 km.

Autocar tiež informuje, že podľa jeho zdroja bude SUV nižšej strednej triedy Eclipse Cross dostupné ako hybrid a plug-in hybrid. Nová generácia menšieho SUV ASX zas ponúkne čisto elektrickú verziu. Tieto 3 elektrifikované SUV však majú ponúknuť viac diferencované rozmery, ako je tomu v prípade súčasných modelov. Čo sa týka dĺžky, bude medzi nimi minimálne 200 mm rozdiel.

Nástupcom oslávenca i-MiEV by mohla byť elektrická verzia modelu Mirage novej generácie. Podľa zdroja by mohol využívať pohonné jednotky, ktoré sú dostupné v rámci aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi. Takže by sme v ňom mohli nájsť slabšie pohonné jednotky z modelov Renault Zoe či Nissan Leaf.

mitsubishi engelberg tourer

Mitsubishi Engelberg Tourer. Zdroj: Mitsubishi

Zdroj titulnej fotografie: Mitsubishi

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Mitsubishi založilo európske oddelenie pre elektromobily a chystá „e-SUV-éčka“
Mitsubishi predstavilo vynovený plug-in hybridný bestseller Outlander PHEV
Mitsubishi, Honda či Fiat budú predávať čínske e-auto pod svojím menom. Prečo?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár