Lucid Air má byť aj najrýchlejšie sa nabíjajúcim autom na svete

6

Americký startup Lucid Motors neprestáva prekvapovať, a to nielen ohľadom svojho prvého elektromobilu Lucid Air. Ten sa má stať už pomerne čoskoro okrem elektromobilu s najdlhším dojazdom na svete aj najrýchlejšie sa nabíjajúcim e-autom sveta. Dokáže tiež napájať domácnosť (V2G), či nabíjať iné autá. A startup sa chystá vyrábať aj batériové úložiská.

Luxusný elektrický sedan Lucid Air ponúkne extrémny dojazd 832 km (EPA) či extrémny výkon okolo 1 000 koní. A aktuálne Lucid Motors informuje, že aj extrémne rýchle nabíjanie. A to vďaka unikátnej vyše 900-voltovej architektúre, vlastným batériovým článkom, sofistikovanému systému riadenia batérie a teploty či vysokej účinnosti pohonnej jednotky.

Batéria elektromobilu Lucid Air bude podporovať maximálny „nabíjací“ výkon viac ako 300 kW. Počas jednej minúty nabíjania na takto výkonnej nabíjačke má získať dojazd 32 km. A za 20 min to má byť 480 km v rámci reálnych podmienok.

Lucid Air ako zdroj el. energie

Prvý elektromobil amerického startupu bude vybavený nabíjacím portom typu CCS a palubnou nabíjačkou s výkonom 19,2 kW. Tá umožní nabíjanie striedavým prúdom „rýchlosťou“ 129 km/h. Určite zaujme aj schopnosť obojsmerného nabíjania, vďaka ktorej môže byť batéria elektromobilu využitá ako zdroj elektrickej energie pre napájanie domácnosti (V2G) či chaty, ale aj nabíjanie iného elektrického vozidla.

Americkí zákazníci budú ťažiť z dohody Lucid Motors so spoločnosťou Electrify America, ktorá buduje tamojšiu najväčšiu sieť ultra-rýchlych nabíjacích staníc s výkonom 150 až 350 kW a ktorá má aktuálne viac ako 2 000 individuálnych nabíjačiek. Nabíjanie v tejto sieti budú mať pritom na 3 roky zdarma.

Dúfajme, že Lucid Motors ponúkne niečo podobné aj v Európe, kde by mohol „využiť“ napr. rozrastajúcu sa sieť Ionity s ultra-nabíjačkami rovnakého výkonu, t.j. 150 až 350 kW.

Aj batériové úložiská

Spoločnosť Lucid Motors tiež oznámila, že vyvíja statické energetické úložné systémy s in-house batériami, výkonovou elektronikou a systémom správy batérií.

Nuž, vyzerá to tak, že minimálne „na papieri“ nám začína rásť spoločnosť, ktorá sa snaží byť ďalšou Teslou. Dúfame pritom, že sa jej podarí naplniť všetky doterajšie sľuby. Držíme palce. Viac informácií o vozidle Lucid Air sa určite dozvieme 9. septembra, kedy bude predstavená produkčná verzia. Prvé dodávky zákazníkom sú naplánované na jar budúceho roku.

Zdroj: Lucid Motors

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Lucid Air, ktorý má ponúknuť najväčší dojazd na svete, má SUV-súrodenca
Lucid Air je lepší ako Tesla Model S, tvrdí „šéfkonštruktér“ oboch vozidiel
Mercedes-Benz EQS ponúkne dojazd cez 700 km (WLTP), uvádza šéf značky

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. Spoločnosť Lucid Motors tiež oznámila, že vyvíja statické energetické úložné systémy s in-house batériami, výkonovou elektronikou a systémom správy batérií.

    Toto už Tesla dávno má aj so fotovoltaickou strechou.

  2. ma byt… no ved nech je, ale kym sa nebude dat kupit ako Tesla, tak nie je…. takze zaradujem do policky rozpravok, hned vedla biblie 🙂 tiez len kecy o niecom co nikto nikdy nevidel pre naivnym a hlupych…

Pridajte komentár