Slovenský dotačný program nepočíta s hybridmi. CNG, LNG a LPG v „hre“

3

Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) potvrdilo, že na klasické hybridy sa nebude vzťahovať štátna dotácia. Zákon však umožní poskytnutie príspevku na vozidlá poháňané LNG, CNG a LPG. A samozrejme nielen tie.

V rámci „Akčného plánu rozvoja elektromobility v SR“ sa počíta nielen s finančnou podporou pre nákup elektrifikovaných vozidiel, ale aj vozidiel na alternatívne palivá.

Podpora elektromobilov a plug-in hybridov nie je žiadnym prekvapením, nakoľko tieto typy vozidiel boli podporované aj v rámci predchádzajúceho dotačného programu. Novela zákona, ktorá je už len krôčik od schválenia parlamentom, však umožní poskytnutie dotácie aj na ďalšie vozidlá s alternatívnym pohonom.

A to napríklad aj na vodíkové vozidlá. Nepredpokladáme však, že v blízkom či dokonca strednodobom horizonte môžeme očakávať výzvu, v rámci ktorej bude možné požiadať o dotáciu na tento druh plne elektrických vozidiel. Dôvod je prostý. Na Slovensku nemáme žiadne vodíkové stanice, pričom na našom trhu nie dostupný žiadny takýto model. A to sa zrejme tak skoro nezmení.

Plyn má šancu

Väčšiu šancu na zisk finančného príspevku budú mať pravdepodobne záujemcovia o kúpu vozidla na stlačený zemný plyn (CNG), skvapalnený zemný plyn a skvapalnený ropný plyn (LPG). Podľa Jána Pribulu zo ZAP SR ide o „jednu z uhlíkovo neutrálnych, respektíve nízkoemisných technológií pre alternatívny pohon, predovšetkým v ťažkej nákladnej a osobnej doprave, ktorá sa v súčasnosti javí ako veľmi dôležitá cesta, akou znižovať emisie z dopravy,“ informuje Pravda.

V „hre“ o dotácie sú aj automobily, ktoré využívajú na svoj pohon palivo s minimálne 15 % podielom biozložky. Fanúšikovia klasických hybridov, teda tých, ktoré nie je možné nabíjať z externého zdroja, sa však príspevku s istotou nedočkajú. Potvrdil to totiž hovorca MH SR, Maroš Stano.

Záležať bude od konkrétnej výzvy

To, že zákon umožňuje poskytnúť dotácie na spomínané druhy vozidiel, však automaticky neznamená, že na ne bude možné čerpať dotácie. Všetko bude zaležať od konkrétnych podmienok dotačných výziev. Tej prvej by sme sa mali dočkať zrejme až v decembri.

Dúfame, že bude zahŕňať plne elektrické automobily, príp. plug-in hybridy. A veríme, že nastavené podmienky nevylúčia z hry o dotácie elektromobily značky Tesla. Teda minimálne najdostupnejší Model 3. V danej novele zákona sme pritom nenašli nič, čo by tomu nasvedčovalo. Zákon pritom hovorí napríklad o maximálnej výške dotácie. Tá by nemala prekročiť 25 %, resp. 35 % (pri vyradení starého vozidla) z kúpnej ceny vozidla.

Zdroj titulnej fotografie: Auto-gaz

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Čo by ste povedali na dotácie na jazdené elektromobily?
Dotácie na podporu eko-vozidiel v SR budú fungovať zrejme inak
Ako motivujú európske krajiny svojich občanov k nákupu elektromobilov?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Typické uradnicke prij…. bane ma hlavu zaspaté zaprdene v hlave nasra. te. Elektromobil si kúpi u nás len zopár jedincov a plug in tak isto však aj to stojí cez 30litrov. Kde si bol ty degeš z ministerstva keď sa ešte dalo kúpiť auto na lpg. Posledne normálne bolo asi Fiat Tipo aj to zarezali kvôli emisofilom imbecilnim eurofašistom z Bruselu. Cng pumpy 4 na Slovensku a tiež to veľa automobiliek nepunuka asi len koncern. Takže choďte do matere s vašou dotáciou.

  2. LPG bude…napr. renault chysta lpg do noveho clia a capturu lpg—motor 1,0 lpg bude 3 valec a bude mat 74kw, (krutiaci cca 160Nm) nepriamo vstrekovy motor, vodou chladene turbo, retazovy rozvod… ja to velmi zvazujem, prichod ale az v r.2020. Jednina nevyhoda ze bude len s 5 st manualom.. chcel som AT:/

Pridajte komentár