V SR sa má vyrábať cenovo dostupný elektrický Citroen na spôsob Dacie Spring

9

Z Francúzska prichádzajú správy, že automobilka Citroen chystá elektromobil na báze budúcej generácie modelu C3, ktorý je zameraný na nízku vstupnú cenu – „Citroen e-C3„. To môže mať tiež súvis s možnou transformáciou Citroenu na „vstupnú“ značku koncernu PSA, podobne ako je tomu v prípade Dacie a koncernu Renault.

Portál L’argus na základe svojich zdrojov informuje, že v roku 2023 príde na trh nová generácia sub-kompaktného modelu Citroen C3, ktorá bude dostupná so spaľovacími motormi aj plne elektrickým pohonom. To by nebolo žiadnym prekvapením, nakoľko koncernoví súrodenci Peugeot e-208 a Opel Corsa-e ponúkajú rovnaké možnosti.

V tejto súvislosti je však zaujímavé, že aj keď má byť tento elektromobil postavený na rovnakej platforme e-CMP, neponúkne identickú techniku ako jeho koncernoví súrodenci. Takú má pritom aj väčší kompaktný model Citroen e-C4, vrátane elektromotora s výkonom 100 kW a batérie s kapacitou 50 kWh.

Namiesto toho má byť novinka zameraná na čo najnižšiu cenu, ktorú chce Citroen dosiahnuť aj „osekaním“ výbavy, zvukovej izolácie a výkonu pohonného systému. Podľa francúzskeho portálu má byť chystaný Citroen e-C3 dostupný v dvoch pomerne skromných, avšak v rámci mestského využitia s najväčšou pravdepodobnosťou dostačujúcich verziách.

Tie údajne ponúknu výkon 50 koní (37 kW), resp. 80 koní (60 kW) a batérie s kapacitou 30, resp. 40 kWh (batérie má dodať čínsky Svolt). Slabšia verzia spomínanými parametrami pripomína pripravovaný model Dacia Spring (33 kW, 26.8 kWh), ktorý má byť podľa výrobcu najlacnejším elektromobilom dostupným na európskom trhu.

Citroen à la Dacia

Objavila sa pritom aj ďalšia možná nepriama paralela so značkou Dacia. Podľa L’argus chce šéf koncernu PSA, Carlos Tavares, spraviť z Citroenu výrobcu vozidiel „vstupnej úrovne“. A to pripomína pozíciu značky Dacia v rámci koncernu Renault.

„Made in Slovakia“?

Ďalšou zaujímavou správou, s ktorou prichádza francúzsky portál, je to, že Citroen e-C3 sa bude vyrábať na Slovensku. A to rovnako ako Peugeot e-208 v trnavskom závode koncernu PSA. Išlo by pritom o odklon od pôvodného zámeru, pretože sa uvažovalo o výrobe v Indii.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Mestský elektromobil Citroën Ami s cenou od 6 900 € je už v predaji
„Najlacnejší európsky elektromobil“ Dacia Spring vyvolal hnev francúzskych odborov
Elektrický crossover Citroen e-C4 dostal prvý cenník

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

9 komentárov

 1. A kde je ta lacna elektricka Dacia. Vraj bude za 10 000 Eur a v madarsku je za 17 000 Eur. To je viac o 70%. Citroen ked bude „lacny“ ako e-208 za 28 000 Eur,tak to lacne nebude.

  • Nase zbozne prianie bolo tych 10k za daciu ale kazdy vedel ze to tak nebude… je velmi pravdepodobne ze tych 16-17k je za vyssiu verziu a mozno za takych 15k bude zakladna… to je asi jedine co dokaze ponuknut dacia plus relativne obstojny dojazd – mne by to bohate stacilo… inak nicim neohuri a vela zakazbikov bude sklamanich hlavne akceleraciou casom na 100km/h… ale vlastnosti ludoveho auta to ma, narozdiel od VW Id3..

   • Pravda chudoby on

    Nekupuj autá na F – Fiat, Ford a Francúzske.
    Hovorí porekadlo. Ja som Fiata mal a motor s prevodovkou vydržal u mňa 700 tis. a bez problémov musel slúžiť aj ďalším majiteľom. Takže to celkom nemôžem potvrdiť.

Pridajte komentár