Mestský elektromobil Citroën Ami s cenou od 6 900 € je už v predaji

6

Cenovo dostupný elektrický model Citroen Ami sa už predáva na prvom trhu, a to v domovskom Francúzsku. Výrobca aktuálne informuje, že za krátku dobu si jeho novinka stihla získať viac ako 1 000 zákazníkov. Zrejme aj vďaka zaujímavej cene či možnostiam dlhodobého prenájmu.

Citroen Ami je 2-miestny mestský elektromobil, ktorý je možné riadiť aj bez vodičského oprávnenia. Jedinou podmienkou je dosiahnutie určitej vekovej hranice – európsky priemer je pritom 16 rokov.  Rozmermi 2,41 x 1,39 x 1,52 m (dĺžka x šírka x výška) a priemerom otáčania 7,2 m je ako stvorený do mestskej džungle.

Hmotnosť 485 kg (425 kg bez batérie) umožňuje použitie menej výkonného elektromotora (6 kW) na zabezpečenie dostatočných „mestských“ jazdných vlastností (napr. maximálnej rýchlosti 45 km/h) a li-ion batérie s nízkou kapacitou (5,5 kWh) na zabezpečenie dostatočného „mestského“ dojazdu 70 km. Na nabitie batérie pritom postačí bežná zásuvka, v rámci ktorej trvá nabíjanie 3 hodiny.

Čo cena?

Citroen pri predstavení elektromobilu Ami sľuboval cenu pre francúzsky trh vo výške 6 000 €, vrátane tamojšej dotácie (900 €). Oficiálna webová stránka francúzskeho zastúpenia značky prezrádza, že tento sľub aj splnil. Dostupné sú aj drahšie verzie, ktoré sa však líšia iba dizajnovými doplnkami exteriéru. Ich cena sa pohybuje v rozmedzí 7 300 až 8 260 € bez započítania tamojšej dotácie.

Dlhodobý prenájom

Zaujímavá je aj možnosť dlhodobého prenájmu na 4 roky, kedy je potrebné za základnú verziu najskôr zaplatiť 3 541 € a následne platiť mesačný paušál vo výške 19,99 €.

Existuje však množstvo možností dlhodobého nájmu, a to na obdobie od 24 do 48 mesiacov (ročný nájazd max. 10 000 km) s počiatočnou jednorázovou platbou od 0 do 3 541 € a mesačným paušálom od 19,99 do 181 €. Horeuvedená možnosť je však celkovo najvýhodnejšia. Model je tiež prispôsobený pre bežný krátkodobý carsharing s minútovou (od 0,26 €/min), hodinovou (od 12 €/prvá hodina + od 6 €/ďalšie hodiny) či dennou tarifikáciou (od 40 €).

Citroen Ami nie je určený len pre domáci trh. Po Francúzku sa má dostať do Španielska, Talianska, Belgicka, Portugalska a Nemecka. Dúfajme, že potom bude expandovať aj na ďalšie trhy, vrátane Slovenska.

Zdroj: Citroen

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ruský elektromobil Zetta s cenou od 5 200 € sa chystá do výroby
Citroen predstavil elektromobil s najvyšším „koncernovým e-CMP“ dojazdom
GM predstavil 4-miestny „čínsky“ elektromobil s cenou od 3 500 €

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

    • Cena zaujimava, dizajn je taky aky je, ale co tak urobit normalnu verziu bez obmedzenia rychlosti 45km/h? Osobne trochu pochybujem o tom dojazde s tou bateriou, a by ma zaujimalo zrychlenie z 0 na 45 ci to da pod 10s…ale inak to je brzda na ceste aj v meste su 70kove useky a ide sa do kopcov…

  1. 70 kilometrov dojazd…ked ho kupim zene na Liptov, tak v zime realny dojazd 20 km ?

    A co sa tyka toho vodicaku….to nemyslia vazne !!!! ale ak to auticko nebude jazdit po cestach…tak potom ano 🙂

Pridajte komentár