GM predstavil 4-miestny „čínsky“ elektromobil s cenou od 3 500 €

0

Americký koncern General Motors (GM) oficiálne predstavil elektromobil Wuling Hong Guang MINI EV, ktorý vzišiel zo spolupráce s čínskou automobilkou SAIC. Mohlo by ísť o najmenší 4-miestny elektromobil na svete s cenou, ktorá je nízka aj na pomery čínskeho trhu.

Pomerne nedávno sme informovali o malo mestskom elektromobile Wuling E5C. Ten pred pár dňami oficiálne v rámci tlačovej správy predstavil koncern GM, a to pod finálnym názvom Wuling Hong Guang MINI EV. Dozvedeli sme sa pritom viacero nových informácií, vrátane ceny.

Na dĺžku meria 2 917 mm, na šírku 1 493 mm a na výšku 1 621 mm. Dĺžka rázvoru sa zastavila na hodnote 1 940 mm. Zadná lavica sa dá sklopiť, čím vznikne batožinový priestor s objemom 741 l (v prípade využitia celého priestoru – až po strop).

Zdá sa pritom, že by mohlo ísť o najmenší 4-miestny elektromobil na svete. Na jeho pohon postačí elektromotor s výkonom 13 kW a krútiacim momentom 85 Nm, ktorý zabezpečí maximálnu rýchlosť 100 km/h.

Portál Insideevs dodáva, že Wuling Hong Guang MINI EV bude v ponuke v 3 verziách s dvoma kapacitne odlišnými batériami. Základný model je vybavený 9,2 kWh batériou, ktorá sa postará o dojazd 120 km (zrejme podľa cyklu NEDC). Top verzia disponuje batériou s kapacitou 13 kWh a zabezpečí dojazd 170 km.

Slušná „výbava“

Napriek nízkej cene zdá sa nepôjde o žiadneho chudobného príbuzného. Veď GM informuje, že mini-elektromobil je vybavený systémom batériového manažmentu, systémom predohrevu batérie či izoláciou. A batéria môže byť monitorovaná aj prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Určite poteší aj ochrana IP68 a splnenie „16 prísnych bezpečnostných testov“. Karosériu elektromobilu Wuling Hong Guang MINI EV tvorí z viac ako 57 % vysokopevnostná oceľ. Vo výbave nájdeme napríklad systémy ABS, EBD, TPMS, úchyty Isofix či cúvací senzor.

Extra nízka cena

Cena tohto maličkého mestského elektromobilu, ktorý má vraj uspokojiť aj potreby mladých rodín, je v rámci čínskeho trhu 28 800 až 38 800 CNY, čo je v prepočte 3 500 až 4 700 €. A to je zdá sa nízka cena aj na čínske pomery. Malo by ísť pritom o cenu bez tamojších „hlavných“ štátnych dotácií, keďže tie by sa mali po novom vzťahovať len na vozidlá s dojazdom vyšším ako 300 km (NEDC).

Do Európy sa Wuling Hong Guang MINI EV zatiaľ zrejme nechystá, ale čoraz nižšie ceny čínskych elektromobilov sú dobrým znamením aj pre európskych záujemcov. Veď na európsky trh začína prenikať čoraz viac čínskych automobiliek.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Najlacnejší 4-kolesový elektromobil na svete? Zrejme Changli Nemeca
Čínske elektromobily ORA sa majú chystať do EÚ. „Nahradia“ BMW i3?
„Nemecká“ kempingová elektro-žaba stojí od 3 990 €

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár