Česi pracujú na ďalšom elektromobile. Tento bude mať vymeniteľné batérie

5

Česká spoločnosť BEKO Engineering, ktorá patrí pod rakúsku matku, vyvíja malý mestský elektromobil s príznačným názvom Beko e-City. Okrem iného zaujme veľmi slušným dojazdom, batériou vymeniteľnou na počkanie či verziou pre „tínedžerov“.

Prototyp elektromobilu Beko e-City bol predstavený v máji tohto roka. Podľa výrobcu bude vozidlo vynikať svojou kompaktnosťou, výdržou batérie (pomáha aj solárny panel), „ekologickou“ nenáročnosťou, bezpečnostnými nárokmi či skvelým výhľadom na vozovku.

Vozidlo bude podporené aj špeciálnou distribučnou sieťou, v rámci ktorej bude možné vymeniť vybitú batériu za plne nabitú. Mladšie ročníky určite poteší verzia so zníženým výkonom, vďaka čomu budú môcť sadnúť za volant vodiči s vekom od 15 rokov.

Nízka hmotnosť a veľmi slušný dojazd

Beko e-City má ponúknuť štandardný normovaný dojazd 220 km, avšak podľa výrobcu zvládne v reálnej metskej prevádzke o 30 km viac. Batéria nešpecifikovanej kapacity sa nabije na 100 % za 5 hodín. Vzhľadom na nízku hmotnosť len 350, resp. 300 kg (verzia „od 15 r.“) by si malo vozidlo vystačiť s relatívne malou batériou.

Mestský elektromobil s rozmermi 2 490 x 1 350 x 1 380 mm ponúkne 2 miesta na sedenie. O jeho pohyb sa pritom postará elektromotor s výkonom 20 kW. Vďaka nemu dosiahne maximálnu rýchlosť 75 km/h. Verzia pre tínedžerov má menej výkonný motor (6 kW), ako aj menšiu batériu (dojazd 120 km).

Aj na komerčné účely

Spoločnosť Beko uvádza, že maximálne zaťaženie modelu e-City je 150 kg, takže umožňuje prevážať aj ľahší náklad. Vďaka tomu má byť vhodný aj pre živnostníkov, kuriérov, rozvoz občerstvenia či na carsharing. Seniori zas majú oceniť jednoduché nastupovanie, a to vďaka nízko položenej rovnej podlahe.

Možná cena elektromobilu Beko e-City, ako aj jeho dostupnosť zatiaľ nie je známa, nakoľko ide zatiaľ o koncepčné vozidlo. Ambíciou výrobcu však je, aby sa vozidlo dostalo na trh.

beko e-city

Zdroj: Beko

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Beko 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Unikátny český elektromobil Luka EV dostal cenovku a chystá sa do predaja
Česi pracujú na „lacnom“ mestskom elektromobile s dojazdom až 240 km
Elektromobil chystá aj český výrobca ľahkých športiakov Kaipan

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Dalsia mikro zbytocnost. Male, mensie, najmensie a este mensie. Milimensie… ked si tutu hlupost kupi kazdy, kde to bude parkovat? Konecne pustit do predaja slusne rodinbe auto to ani za bo… a.

    • Rodinné by mohlo byť napríklad Hyundai Kona? V každom prípade toto je super napríklad pre poštárov, no pre obyčajných ľudí asi trochu menej.. No i tak poznám dôchodcov, ktorý nejazdia ďalej ako 20km od domu a tým to mohlo naozaj stačiť ako jediné auto.

Pridajte komentár