Elektromobil chystá aj český výrobca ľahkých športiakov Kaipan

0

Spoločnosť Kaipan by mala byť minimálne tretím českým výrobcom, od ktorého sa dočkáme elektromobilu. Malá automobilka z mestečka Smržovka pracuje na prototypoch elektromobilu pritom už od roku 2009.

Česká automobilka Kaipan vznikla v roku 1992, pričom doteraz predala cca 383 automobilov. Aktuálne ponúka 3 modely ľahkých športových modelov, ktoré sú osadené motormi a prevodovkami od Škody. Tie sú dostupné aj ako stavebnice, a to za pomerne zaujímavé ceny.

Je potešiteľné, že aj takáto drobná automobilka reaguje na trendy v automobilovom priemysle. Veď už do roku 2009 pracuje na rôznych prototypoch elektromobilov, pričom výsledkom jej doterajšej práce by mal byť model s názvom Kaipan E.

Výrobca však v prípade tohto elektromobilu zatiaľ nespomína žiadne špecifikácie. Musíme si teda vystačiť len s „riedkymi“ informáciami o jeho koncepčných predchodcoch. K ním patril napríklad prototyp Kaipan VoltAge, ktorý vznikol napríklad aj v spolupráci s Technickou univerzitou v Ostrave. Ten dosahoval dojazd 240 km.

Ďalší model Kaipan VoltAge R disponoval benzínovým alternátorom, ktorý zrejme fungoval ako tzv. „range extrender“. Jeden z prototypov bol tiež vybavený vodíkovým pohonom.

Ďalšie české elektromobily

Už čoskoro by sa mal dostať do predaja elektromobil ďalšej malej českej automobilky MW Motors. Prvý elektrický model Luka EV s retro dizajnom disponuje 4 elektromotormi integrovanými do nábojov kolies. Ich celkový výkon je len 50 kW (66 koní), avšak vďaka veľmi nízkej hmotnosti 815 kg ponúka vozidlo pomerne slušnú jazdnú dynamiku. Dojazd vozidla by mal byť 300 km a jeho cena bez DPH začína na sume 30 000 €. Viac informácií…

No a samozrejme elektromobily chystá aj Škoda, ktorá „naleje“ do elektromobility takmer 2 miliardy €. Jej elektrická ofenzíva pritom odštartuje modelom e-Citigo budúci rok. Po ňom príde na trh SUV Vision E. Dočkať by sme mali aj kompaktného hatchbacku a športiaku, pričom do roku 2025 pribudne do portfólia Škody ešte jeden elektrický model neznámeho typu.

skoda elektromobily

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Škoda chystá 5 elektromobilov. Akých modelov sa dočkáme?
Slovensko a Česko budú spolupracovať v oblasti podpory elektromobility
České elektromobily a hybridy dostanú špeciálne ŠPZ, ktoré prinesú výhody

Zdroj (vrátane titulnej fotografie jedného z prototypov): Kaipan

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár