Česi pracujú na „lacnom“ mestskom elektromobile s dojazdom až 240 km

2

Česká spoločnosť Combatra vyvíja v spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci mestský elektromobil s názvom Fido. Na trh by sa mal dostať v roku 2021, pričom jeho cena by mala byť nižšia ako 11 650 €.

Elektromobil Combatra Fido budú môcť šoférovať vodiči od 15 rokov, pričom bude vhodný aj pre seniorov. Využiteľný bude ako vozidlo na rozvoz pošty a jedla či carsharing. Uplatnenie nájde aj v rámci turizmu či ako vozidlo pre invalidov a na nákupy.

Rôzne verzie

Spočiatku je v pláne model kategórie L6, tzn. že jeho výkon bude obmedzený na 6 kW, pričom jeho rýchlosť nebude môcť presiahnuť 45 km/h. Neskôr by mala byť dostupná verzia spadajúca do kategórie L7, takže výkon bude môcť narásť na 15 kW a „maximálka“ na 80 km/h.

Combatra Fido bude mať na dĺžku 2 450 mm a na šírku 1 380 mm. Ponúkne 2 miesta na sedenie. Zadné sedadlo bude pritom umiestnené šikmo voči prednému, aby mal pasažier viac miesta na nohy. Napriek kompaktným rozmerom ponúkne vozidlo veľmi slušný batožinový priestor 260 l.

Dostupná bude aj skriňová verzia vhodná na podnikateľské účely (700 l). Malý mestský elektromobil ponúkne taktiež slušný dojazd, a to 120 km, resp. 240 km, v závislosti od verzie.

Cena do 300 000 Kč

Combatra Fido sa bude produkovať malosériovom počte 500 až 1 000 ks ročne. Jeho vývoj by mal byť dokončený v budúcom roku, pričom na trh sa má dostať v roku 2021. Jeho cena by podľa konateľa spoločnosti Combatra nemala prekročiť 300 000 Kč (11 650 €).

Autorom projektu a hlavným konštruktérom elektromobilu Fido je Jaroslav Vorel. Ten je 4-násobným majstrom Česka vo formulových vozidlách, pričom si svoje pretekárske vozidlá skonštruoval sám. Taktiež sa zaoberal výrobou závodných komponentov pre Pedraza Racing Club a detských „buggy vozidiel“.

Zdroje: iDnes, Combatra (vrátane titulnej fotografie)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prvý elektromobil Škoda na špionážnych záberoch. Predstaví sa v Bratislave
Elektromobil chystá aj český výrobca ľahkých športiakov Kaipan
Unikátny český elektromobil Luka EV dostal cenovku a chystá sa do predaja

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Ak to bude len do mesta so spomínanou maximálkou, tak by tam kľudne stačil dojazd 50 km a nech to je o 3000 EUR lacnejšie. Škoda, že to nemá 4 sedadlá – pre vozenie detí do školy.

Pridajte komentár