Batérie StoreDot s 5-minútovým nabíjaním sa budú testovať vo vesmíre

2

Izraelský startup StoreDot, ktorý sľubuje 5-minútové nabíjanie elektromobilov, otestuje svoje batérie XFC v rámci extrémne rýchleho nabíjania vo vesmíre. Očakáva pritom, že prirodzená nulová gravitácia môže odhaliť súvislosti, ktoré posunú komercializáciu ich batérie pre elektromobily a prinesú nové možnosti výskumu a aplikácie materiálov.

Spoločnosť StoreDot v roku 2019 demonštrovala „5-minútové“ nabitie elektrického skútra s dojazdom 70 km, ktorý bol vybavený jej  „koncepčnými“ batériovými článkami. Začiatkom tohto roka izraelský startup, podporovaný spoločnosťami BP, Daimler či Samsung Ventures, ohlásil, že uvoľňuje prvú výrobný várku vzorových batériových článkov. Tá poslúži k predstaveniu batériovej technológie XFC potenciálnym priemyselným a e-mobility partnerom.

Druhá generácia batérie od StoreDot obsahujúca anódu na báze kremíka a metaloidných nanočastíc už bude určená pre elektrické automobily. Prezentácie nabitia elektromobilu s dojazdom 480 km vybaveného touto batériou za 5 min by sme sa mali dočkať tento rok.

A aktuálne izraelský startup prostredníctvo tlačovej správy oznámil, že bude súčasťou prvého vesmírneho programu pre výskum a vývoj nových batériových materiálov. Vo februári budúceho roka sa pritom ich batériová technológia XFC podrobí 2-týždňovému testovaniu na Medzinárodnej vesmírnej stanici, pričom o prepravu sa postará spoločnosť SpaceX.

Očakávania

Očakáva sa, že výsledky tohto experimentu pripravia pôdu pre novú generáciu ultra-rýchlo nabíjateľnej batérie od StoreDot, ktorej hustota energie a životnosť bude v súlade s požiadavkami výrobcov elektrických áut. Batériové články XFC vybavené anódou s dominantným obsahom kremíka pritom vo vesmíre podstúpia stovky nabíjacích/vybíjacích cyklov.

Vedecký tím StoreDot bude potom výsledky experimentu skúmať na Zemi, pričom sa bude zaujímať aj o fyzikálne a chemické zmeny. Izraelčania si od toho sľubujú aj nové poznatky o chemických reakciách, ktoré spôsobujú expanziu kremíka počas procesu rýchleho nabíjania.

Dôležité zistenia majú byť zapracované do prvých technických vzoriek batérie XFC pre elektromobily, ktoré majú byť dostupné na testovanie do konca roka 2022. Experiment vo vesmíre by podľa StoreDot tiež mohol priniesť nové možnosti v materiálovom výskume, a to s dôsledkami presahujúcimi hranice batériového priemyslu.

A keď už nič iné, experiment vo vesmíre prinesie spoločnosti StoreDot publicitu, ktorá sa určite hodí každému startupu. Každopádne Izraelčanom držíme palce, veď nabitie elektromobilu za 5 min by uvítal asi každý priaznivec elektromobility.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Vedci ohlásili prelom v oblasti „bezhmotných“ štrukturálnych batérií
Sodík-iónové batérie vraj môžu byt kľúčom aj k cenovo dostupnejším elektromobilom
Tesla po dlhšej dobe hovorila o svojich nových batériách „4680“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. V prvom rade fandím tej rýchlonabíjateľnosti batérií od StoreDot! Ak by aj „vesmírne“ pokusy nepriniesli žiadne pozitívne výsledky, bude to dobrá reklama pre StoreDot! Určite aj ja držím palce! „Batérie nadovšetko“!

Pridajte komentár