Vďaka novej batérii trvá nabitie skútra 5 min. Na rade sú autá

4

Spoločnosť StoreDot včera prezentovala svoju novú batériovú technológiou na elektrickom skútri. Vďaka nej ho bolo možné nabiť len za 5 minút. Technológia sa má čoskoro objaviť v mobiloch, potom v menších elektromobiloch a nakoniec v elektrických automobiloch.

Nová batéria má podľa spoločnosti StoreDot urýchliť rozvoj elektromobility. Demonštrácia v rámci 5-minútového nabíjania elektrického skútra s dojazdom 70 km mala ukázať potenciál technológie aj v rámci použitia v elektrických automobiloch.

Priniesť by pritom mala nabíjacie časy porovnateľné s časom stráveným na čerpacej stanici pri tankovaní konvenčného vozidla. Šéf spoločnosti StoreDot, Doron Myersdorf, však pre Bloomberg povedal, že ako prvé uvedú na trh nabíjačky pre mobilné telefóny, vďaka ktorým sa tieto zariadenia nabijú za 5 min. A to už v roku 2020.

Prvé skútre s novou technológiou batérií sa majú objaviť na trhu o rok neskôr. V roku 2021 chce pritom StoreDot demonštrovať 5-minútové nabíjanie elektrického automobilu s dojazdom 480 km. Myersdorf dodáva, že to bude výzva, nakoľko elektromobily majú 10-násobne viac článkov ako batéria skútra, pričom bude potrebný podstatne účinnejších chladiaci systém batérie.

Inovovaná Li-ion technológia

Batéria od StoreDot obsahuje menej lítia ako napríklad batérie v elektromobiloch Tesla a NIO. A to vďaka použitiu germánia a cínu. Batérie sú tak aj menej horľavé. Extrémne rýchle nabíjanie však v mnohých vyvoláva obavy zo skorej degradácie kapacity batérie.

StoreDot v tejto súvislosti hovorí, že ich batéria nedegraduje, pretože do nej pridávajú zlúčeniny, ktoré tomu zabraňujú. Myersdorf dodáva, že chápe tieto obavy, nakoľko súčasné batérie trpia v dôsledku rýchleho nabíjania.

Vyvinutie technológie, ktorá umožní nabitie elektromobilu za 5 minút však nestačí. Jej aplikácia pri výrobe batérie s požadovanými vlastnosťami totiž musí priniesť akceptovateľné náklady. Myersdorf hovorí, že je aktuálne predčasné hovoriť o cene, nakoľko je ťažké naceniť niečo, čo predtým neexistovalo.

Zdroj titulnej fotografie: Daimler

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ktoré elektromobily sa najrýchlejšie nabíjajú na ultra-nabíjačkách?
Vo Švédsku bude spustený už tretí projekt cesty, ktorá nabíja elektromobily
Budúcnosťou e-mobility by mohli byť aj lítium-sírové batérie. Čo majú ponúknuť?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Nabíjanie do 5 min. znie sľubne. No ako jeden prispievateľ v inom článku povedal – takých technológií tu už bolo. Či sa ich vôbec do žijeme a za akú cenu. Nemyslím len finančnú.

    • Vodik je buducnost a nie nabíjacie auta a je tu nove mikrovne spaľovanie benzínu veď kto chce nech si kúpi elektro mobil kebi boli také úžasné už v nich jazdíme predca všetci ale je to úplne inak elektromobilita je hlúposť jedného dňa ta bublina praskne podobne ako kriptomeni to bolo kecov že zaniknú peniaze a bude len kriptomena to bude podobne aj nabijacimi autami

Pridajte komentár