Elektromobil Aptera s dojazdom 400 až 1600 km začína na cene 25 900 $

3

Znovuzrodená spoločnosť Aptera (Motors) spustila predobjednávky na svoj ultra-efektívny solárny elektromobil so vzhľadom ultralight lietadla, ktorý ponúkne dojazd až 1 600 km. Prezradila pritom nové informácie, vrátane prvých cenoviek.

Výrobca sľubuje, že jeho elektrická trojkolka Aptera ponúka dostatok priestoru pre 2 dospelé osoby, ako aj v rámci kufra a je tichá, spoľahlivá a bezpečná. Vozidlo je vyrobené z uhlíka, kevlaru a konope, pričom použité kompozitné materiály majú byť mnohonásobne pevnejšie ako oceľ. A v rámci každej verzie sú integrované solárne panely.

Tie majú za deň vyprodukovať energiu, ktorá zabezpečí dojazd až 74 km. Spoločnosť Aptera Motors pritom sľubuje, že vo väčšine regiónov dokáže ich vozidlo prejsť na solárnu energiu až okolo 18 000 km ročne. A to aj vďaka jeho extrémnej účinnosti.

Elektromobil Aptera totiž na 1 kWh energie prejde až 16 km. Tomu určite napomáha aj výnimočná aerodynamika vyjadrená koeficientom odporu vzduchu 0,13.

Dojazd 400 až 1 600 km

Základná verzia ponúkne pohon predných kolies, výkon 100 kW a batériu s kapacitou 25 kWh, ktorá má zabezpečiť dojazd okolo 400 km. A to za cenu od 25 900 $ bez DPH. K dispozícii budú aj verzie so 40 kWh (dojazd 644 km), 60 kWh (966 km) a 100 kWh batériou (dojazd 1 600 km).

Minimálne verzia so 100 kWh batériou bude dostupná s pohonom všetkých kolies a výkonom 150 kW. Keďže Aptera v prípade verzií so štandardnou výbavou spomína cenový rozsah 25 900 až 46 900 $, verzia so 100 kWh batériou a dojazdom 1 600 km by teoreticky mala začínať na sume 46 900 $.

V rámci voliteľnej výbavy nájdeme napríklad pokročilý audiosystém, systém autonómneho riadenia úrovne 2, balík pre kempovanie (integrovaný stan a zadná markíza), offroad balík (vyššia svetlá výška, pevnejšie kolesá) či prídavný solárny panel, ktorý má zvýšiť dojazd o ďalších 39 km/deň.

Elektromobil Aptera od Apetera Motors je možné predoobjednať od dnešného dňa za vratnú zálohu 100 $. Do výroby sa má dostať budúci rok, nepoznáme však predpokladaný termín spustenia dodávok.

Zdroje: Autoevolution, Insideevs, Aptera Motors

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Rodinný solár-elektromobil s dojazdom 1200 km a vzhľadom rýchlovlaku
Tesla: Súčasné modely ponúknu dojazd cca 700 km, nové modely až 1 000 km
Lightyear chystá aj „cenovo dostupné“ solárne elektromobily

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Netreba zabúdať, že po korone a vlastne už od dnes začína veľké tlačenie nových peňazí centrálnymi bankami, čo bude mať za následok veľkú infláciu.. A tak 25k bude znamenať možno dnešných 18k.
    Ale uznávam, že za takýto hadraplan je aj to dosť.. No uvidíme prvé recenzie.. Možno to je naozaj solídne, pevné a hlavne bezpečné auto popri tých tankoch, v ktorých sa často vyvážajú práve takí šoféri, čo nevedia zaparkovať ani smart.

  2. Toto vozítko je len hračka pre dospelých, a možno pre testy účinností jednotlivých komponentov … Bežnú dennú prax BEV budú vytvárať iné autá!

Pridajte komentár