Rodinný solár-elektromobil s dojazdom 1200 km a vzhľadom rýchlovlaku

2

Technická univerzita v Eindhovene pracuje na „rodinnom“ solárnom elektromobile Stella Era so schopnosťou mobilnej nabíjacej stanice a autonómneho presunu na miesta s optimálnym slnečným žiarením. Zdá sa pritom, že chce toto extrémne efektívne vozidlo s výnimočným dojazdom priviesť v budúcnosti na trh.

„Stella Era je komfortné rodinné vozidlo so schopnosťou autonómnej jazdy, ktoré maximalizuje svoju energetickú efektivitu využitím slnečnej energie, pričom svoju energiu dokáže zdieľať s ostatnými,“ popisuje svoje vozidlo Solar Team Eindhoven.

Bez využitia slnečnej energie dokáže podľa vývojárov prejsť 900 km (WLTP). S pomocou slnka to má byť až 1 200 km (WLTP). A pri maximálne šetrnej jazde dokáže prejsť neskutočných 1 800 km, čo vozidlo potvrdilo v rámci súťaže World Solar Challenge. A to vďaka výbornej aerodynamike, nízkej hmotnosti a efektivite.

Solar Team Eindhoven uvádza, že výbornú elektrickú účinnosť dosiahol vyvinutím vlastnej pohonnej jednotky. Jej najdôležitejšou časťou majú byť 2 elektromotory integrované do kolies s účinnosťou 98,5 % a schopnosťou regeneratívneho brzdenia.

Sám si nájde slnečné miesto

Solárny elektromobil Stella Era má disponovať aj autonómnym riadením, a to kvôli tomu, aby sa dokázal v parkovacom režime sám presunúť na najbližšie parkovacie miesto, kde svieti slnko. Auto pritom zohľadňuje polohu majiteľa, ako aj jeho kalendár.

Nabíjacia stanica na kolesách

Ďalšou zaujímavou schopnosťou „univerzitného“ elektromobilu je to, že dokáže nabíjať iné elektrické vozidlá. A to aj čisto slnečnou energiou, ktorú si dokáže vyrobiť vďaka solárnym článkom. K dispozícii má byť pritom aj aplikácia, vďaka ktorej sa bude Stella Era zobrazovať ako nabíjacia stanica.

Tento netradičný elektromobil so vzhľadom rýchlovlaku je súčasťou crowdfundigovej kampane Technickej univerzity v Eindhovene, pričom sa zdá, že podpora vozidla by mohla v budúcnosti viesť k jeho uvedeniu na trh.

Zdroj: Solar Team Eindhoven

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Holandský solárny elektromobil za 5 750 € by mohol byť ideálnym mestským vozidlom
Elektromobil Aptera je späť. Má ponúknuť dojazd až 1 600 km
Solárny elektromobil Lightyear One je najaerodynamickejšie auto sveta

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

    • To je vec vkusu… samozrejme není to najkrajšie auto na svete ale ide o to aby to bolo účinné a v tomto prípade to sa to podarilo…..

Pridajte komentár