Lightyear chystá aj „cenovo dostupné“ solárne elektromobily

2

Holandský startup Lightyear, ktorého prvý elektrický model bude veľký a drahý solármobil so základným dojazdom 725 km (+ „solárne km“), oznámil, že chystá aj cenovo dostupné elektromobily.

Spoločnosť Lightyear je známa vďaka svojmu pripravovanému elektromobilu Lightyear One, ktorý by mal byť najaerodynamickejším 5-miestnym automobilom na svete. Veď jeho koeficient odporu vzduchu dosahuje hodnotu 0,20.

Aj to je jeden z dôvodov jeho extrémnej efektivity, ktorej dôkazom je spotreba 8,3 kWh/100 km. Vďaka tomu dosahuje vynikajúci dojazd na batériu, a to 725 km (WLTP). Značnú porciu kilometrov navyše mu pritom vie zabezpečiť integrovaný solárny systém. A to až 12 km za hodinu. V SR to má byť maximálne 61 km za deň (v zime 8 km).

Za svoj výnimočný elektromobil, ktorého sa má vyrobiť podľa aktuálnych správ v rámci „exkluzívneho setu“ 941 kusov, si však nechá spoločnosť Lightyear poriadne zaplatiť – 149 000 €. Prvých 100 kusov z edície „Pioneer“ pre najväčších podporovateľov by však malo vyjsť „len“ na 119 000 €. Tie sa majú dostať k majiteľom budúci rok.

Vyššia produkcia a nižšia cena

Spoločnosť Lightyear tiež oznámila, že od roku 2023 chce produkovať až 100 000 vozidiel ročne, pričom podľa vlastných slov ponúkne „cenovo dostupné“ elektrické modely, uvádza Electrive. Spomína pritom sumu 50 000 €, čo ale nie zrovna „najľudovejšia“ cena. Na druhej strane, v porovnaní s prvým modelom ide o tretinu.

Teraz sa však chce Lightyear sústrediť na vývoj svojej hlavnej technológie a zabezpečenie „outsource“ produkcie, pričom investície spoločnosti pôjdu najmä do sériovej výroby.

Platforma Lightyear a exkluzívna malá séria modelu One pritom spočiatku poslúžia ako základ pre prilákanie investícií, ktoré umožnia masovú výrobu v roku 2023.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
V čom tkvie tajomstvo ultra-efektívneho solármobilu s dojazdom 800+ km?
Holandský solárny elektromobil za 5 750 € by mohol byť ideálnym mestským vozidlom
Rodinný solár-elektromobil s dojazdom 1200 km a vzhľadom rýchlovlaku

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Pastva pre oči. Také príjemné oživenie trhu.
    Ale nie, že by trh s elektroautami bol nejaký „mŕtvy“, to nie, božechráň! To v žiadnom prípade!
    Ale je to také „neokukané“. Fakt nádhera.

Pridajte komentár