Slovenský rodák Andrej Karpathy prezradil viac o odchode z Tesly. Musk je za jeho návrat

5

Jeden z najväčších svetových talentov v oblasti technológie počítačového videnia, Andrej Karpathy, ktorý pochádza zo Slovenska, aktuálne prezradil viac ohľadom dôvodov, pre ktoré upustil post šéfa divízie umelej inteligencie v spoločnosti Tesla. Taktiež vychválil svojho bývalého zamestnávateľa a naznačil možný návrat.

Na Andreja Karpathyho, ktorého uznávaný Massachusettský technologický inštitút (MIT) zaradil na zoznam TOP 35 inovátorov do 35 rokov, môžu byť hrdí aj Slováci. Tento rodák z Bratislavy totiž prežil v SR prvých 15 rokov svojho života, kým sa spolu s rodinou okolo roku 2001 presťahoval do Kanady. Karpathy pritom vyštudoval počítačovú vedu na jednej z najlepších univerzít sveta – „Stanford“, pracoval pre Google, bol spolu s Muskom pri založení organizácie OpenAI a ešte donedávna šéfoval tímu, ktorý vyvíja umelú inteligenciu v rámci spoločnosti Tesla.

Preto odchod tohto talentu z Tesly v júli 2022 mnohých zarmútil. 35-ročný Karpathy vtedy uviedol: „Bolo mi veľkým potešením pomáhať spoločnosti Tesla pri dosahovaní jej cieľov počas posledných piatich rokov a bolo pre mňa ťažkým rozhodnutím rozlúčiť sa. Za ten čas Autopilot prešiel od udržiavania v jazdnom pruhu k mestským uliciam a teším sa, že mimoriadne silný tím Autopilota bude v tomto napredovaní pokračovať.“

A dodal, že nemá žiadne konkrétne plány. Chcel sa však viac venovať „svojim dlhodobým vášňam okolo technickej práce v oblasti umelej inteligencie, open-source a vzdelávania“.

Dôvody odchodu, aj možný návrat

Aktuálne sme sa vďaka rozhovoru s Lexom Fridmanom dozvedeli viac o dôvode Karpathyho odchodu zo spoločnosti Tesla, na čo upozornil web Teslarati. Slovenský rodák uviedol, že v priebehu jeho 5-ročného pôsobenia v Tesle sa „tak trochu“ dostal do manažérskej pozície.

Väčšinu jeho času pritom zaberali stretnutia, záležitosti okolo rastu organizácie či uskutočňovanie strategických rozhodnutí na vysokej úrovni o jeho tíme či o ďalšom smerovaní. Karpathy túto prácu podľa vlastných slov zvládal a bol v nej dobrý, ale nebolo to „to“, čo ho skutočne napĺňa. A naznačil, že ho v Tesle „bavila“ najmä priama práca na vývoji a zdokonaľovaní počítačového videnia a trénovanie hlbokých neurónových sietí.

Andrej Karpathy v rozhovore tiež uviedol, že „miluje“ Teslu, Elona Muska aj svoj bývalý tím a zopakoval, že odchod bol pre neho veľmi ťažký. Teslu označil za v podstate masívnu robotickú spoločnosť s množstvom vlastného talentu, ktorý robí neuveriteľné veci. A potešil vyjadrením, že by mal zaujem vrátiť sa niekedy späť. Zrejme najmä kvôli možnosti práce na humanoidnom robotovi Tesla Optimus a na všeobecnej umelej inteligencii.

Zdá sa pritom, že mu v tom nič nebráni, keďže Elon Musk komentoval tweet o jeho možnom návrate slovami, že „v Tesle bude vždy vítaný“. A to možno považovať za naozaj veľké ocenenie jeho schopností a práce.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Andrej Karpathy z Tesly patrí podľa MIT medzi 35 top inovátorov
„Slovenský“ riaditeľ divízie Tesla AI vysvetlil rozdiely medzi Autopilotom a konkurenciou
Andrej Karpathy vysvetľoval, ako sa elektromobily Tesla učia

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  • To ste na omyle pane.
   Emigrácia=vysťahovalectvo. pobyt v cudzine ako výsledok vysťahovalectva.
   Cize emigrujes, odchadzas , vystahujes sa z krajiny pokial ides zit inam.
   Imigrujes, prichadzas, pristahujes sa do krajiny v ktorej chces zit.
   Migranti su ti co migruju, su stahujuci sa, ti na ceste medzi krajinou z ktorej emigrovali do cielovej krajiny imigracie..
   Cize deje sa to aj dnes, aj zajtra moze kto chce emigrovat do inej krajiny.
   Za sociku ludia utekali s cielom ostat vonku bez navratu cim de facto emigrovali, ale to nema nic zo socializmom, ani komunizmom ani totalitou.

 1. Milí M7 a TAUR, nie to, či je Andrej Karpathy emigrant, imigrant alebo bezdomovec je rozhodujúce, ale to, čo teraz urobí , a čo to prinesie „nám ostatným“! Dúfam, že sa rozhodne správne! Včera, 01.11.2022 som videl v TV predvádzačku TESLA Optimusu. Odborník na robotiku hovoril, že zatiaľ veľmi zaostáva za špičkou v obore. Asi to bude pravda, a Karpathy by mohol TESLE veľmi pomôcť na ceste vpred ….

Pridajte komentár