Slovák Andrej Karpathy odchádza z Tesly, kde viedol divíziu umelej inteligencie

4

Andrej Karpathy mal v spoločnosti Tesla na starosti jednu z kľúčových oblastí. Veď viedol divíziu „Tesla AI“, ktorá sa venuje umelej inteligencii a počítačovému videniu, najmä v rámci systému Autopilot. No a aktuálne sa naplnili obavy, ktoré vyvolal jeho nedávny „sabbatical“.

Talentovaný Slovák Andrej Karpathy si pred pár mesiacmi, po takmer 5 rokoch nepochybne tvrdej práce v Tesle, zobral 4-mesačnú „dovolenku“. Uviedol pritom, že voľno využije na oddych a cestovanie. A dodal, že sa tiež chce zdokonaliť v oblasti svojich technických schopností, vrátane trénovania neurónových sietí. Takže skôr ako o klasickú dovolenku ide o niečo, čo sa nazýva „sabbatical“.

Ešte v tej dobe sa však objavili hlasy, že sabbatical by mohol byť predzvesťou Karpathyho odchodu zo spoločnosť Tesla. Veď podobný typ voľna si zobrali aj iní významní zamestnanci Tesly, pričom sa následne do spoločnosti už nevrátili.

No a to sa aktuálne potvrdilo. Andrej Karpathy totiž pred pár hodinami prostredníctvom siete Twitter napísal: „Bolo mi veľkým potešením pomáhať spoločnosti Tesla pri dosahovaní jej cieľov počas posledných piatich rokov a bolo pre mňa ťažkým rozhodnutím rozlúčiť sa. Za ten čas Autopilot prešiel od udržiavania v jazdnom pruhu k mestským uliciam a teším sa, že mimoriadne silný tím Autopilota bude v tomto napredovaní pokračovať.“

A dodal, že aktuálne nemá žiadne konkrétne plány. Chce sa však viac venovať „svojim dlhodobým vášňam okolo technickej práce v oblasti umelej inteligencie, open-source a vzdelávania“. Na jeho tweet pritom zareagoval aj Elon Musk, a to slovami: „Vďaka za všetko, čo si pre Teslu urobil! Bolo mi cťou s tebou spolupracovať.“

Andrej Karpathy v skratke

Bratislavský rodák prežil väčšinu detstva v Košiciach a v 15 rokoch sa spolu s rodinou presťahoval do Kanady. Akademickú kariéru potom ukončil na prestížnej Stanfordovej univerzite, kde získal doktorát zo strojového učenia so zameraním na počítačovú víziu.

Pracoval pre Google a je spoluzakladajúcim členom spoločnosti OpenAI venujúcej sa umelej inteligencii, ktorej hlavným spoluzakladateľom je Elon Musk. V roku 2017, keď mal len 30 rokov, sa stal vedúcim dôležitej divízie spoločnosti Tesla – „Tesla AI, v rámci ktorej viedol tím počítačového videnia pre autonómne riadenie.

Jeho talent bol ocenený aj uznávaným Massachusettským technologickým inštitútom (MIT), ktorý Karpathyho v roku 2020 zaradil do zoznamu „35 brilantných mladých vynálezcov, vizionárov, filantropov, podnikateľov a priekopníkov do 35 rokov“ hľadajúcich spôsoby ako pomôcť ľuďom prostredníctvom technológií. Andrej je pritom zástupcom kategórie „priekopník“.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovenský riaditeľ divízie Tesla AI vysvetlil rozdiely medzi Autopilotom a konkurenciou
Andrej Karpathy z Tesly patrí podľa MIT medzi 35 top inovátorov
Slovák šéfujúci „Tesla AI“ vysvetľoval, ako sa ich elektromobily učia

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Je ťažké posúdiť, čo všetko sa doteraz odohralo v mysli Andreja Karpathyho! Intenzívna práca môže viesť k rôznym až dramatickým zmenám a zlomom! Dúfajme, že sa Andrej nestratí v dave, alebo sám v sebe! ….

  2. Hovorí sa tomu „syndróm vyhorenia“. Postihuje to mnohých – úspešní umelci, moderátori úspešných šou, úspešní vedci, úspešní podnikatelia atď. atď.
    Ináč – odchádzajú na vrchole kariéry, nie keď sa im prestane dariť!
    Veľa šťastia, Andrej!

  3. Asi pochopil, ze to, co nasluboval, nedokaze splnit. FSD v podobe, ktora bola slubovana, nieje mozne vytvorit bez toho, aby stroj vedel reagovat na udalosti s ktorymi sa nikdy nestretol. Vyzaduje to vseobecne vzdelanie stroja a „porozumenie“ situacii. Za sucasneho stavu techniky je to nemozne, to, co je mozne je len pomerne hlupy asistent, co nerozumie situacii a nevie, co je mozne a co nie. Fyzikalne aj mentalne.

    • Je to tak, ako teraz na Tour de France. Ak sa vedúci jazdec vyčerpal, odstúpi z čela, a pokúsi sa viesť peletón niekto z tých „druhých“ ! Raz príde niekto do cieľa ako prvý, nevieme však, koľko km ešte treba absolvovať ….. 🙂

Pridajte komentár