Slovák šéfujúci „Tesla AI“ vysvetľoval, ako sa ich elektromobily učia

0

Slovák Andrej Karpathy, ktorý šéfuje divízii Umelej inteligencie a „Autopilot Vision“ v spoločnosti Tesla, nedávno hovoril o strojovom učení elektromobilov ich značky.

Po cestách dnes jazdí vyše pol milióna vozidiel Tesla. Všetky sa pritom neustále učia a budujú „mentálny“ obraz svojho okolia. Tieto poznatky sú základom pre vylepšovanie autonómneho systému Tesla Autopilot. Pomáha pritom neurónová sieť, ktorá okrem iného spracováva nepredstaviteľné množstvo dátových bodov.

Andrej Karpathy bol už pred svojim príchodom do Tesly špecialistom na strojové učenie a rozpoznávanie obrazu (viac…). A práve tieto dve oblasti sú kľúčové pre vývoj plne autonómnych systémov riadenia vozidiel. Karpathy vo svojej nedávnej prednáške na tému „Viac-úlohové učenie neurónovej siete“ hovoril aj o rozdieloch medzi Autopilotom a konkurenčnými systémami.

Namiesto LIDAR-u kamery

Slovák uviedol, že väčšina konkurentov na rozdiel od nich využíva „laserový skener“ LIDAR, ktorý slúži na vytváranie detailných máp. Tesla k tomu využíva 8 kamier, ktoré poskytujú 360 stupňový náhľad okolo vozidla. Výstupy z kamier potom analyzuje neurónová sieť, ktorá z nich „vyskladá“ okolitú scénu.

Karpathy ďalej prirovnáva proces strojového učenia k študentovi, ktorý chce získať patričné vzdelanie. Aj ten musí študovať a študovať a stavať na tom, čo sa už naučil. Je to teda iteračný proces, ktorý pozostáva zo získania súboru údajov, „trénovania siete“, nasadenia a otestovania.

Ak sa zistí, že sa sieť správa nepochopiteľne, začlenia sa jej chyby do tréningového procesu, a to opakovane, až kým sa z nich systém nepoučí a nedosiahne sa požadovaná úroveň.

Umelá inteligencia nestačí

Andrej Karpathy však dodáva, že to nie je len o nulách a jednotkách a umelej inteligencii. Podľa neho musia ľudia vykonávať niečo ako „masírovanie“ údajov, aby sa zaistilo, že systém buduje užitočnú mapu skutočného jazdného prostredia.

ZAJAZDI SI NA TESLE!

Držíme Andrejovi a jeho tímu palce, aby priviedli svoje snaženie do zdarného konca čo najskôr. Veď Elon Musk svojim nedávnym vyhlásením o dosiahnutí plne autonómneho riadenia už v budúcom roku, dostal Teslu pod tlak. To však nie je nič nové.

Zdroj: Evannex, titulná fotografia (mix): Tesla/LinkedIn

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Súboj systémov autonómneho riadenia: Elon Musk vs. LIDAR
Plne autonómne Tesly by mali stáť podľa Muska 100 až 200 tisíc $
Elon Musk hovorí, že autá Tesla budú vybavené umelou inteligenciou typu KITT

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár