Tesla hovorila o vylepšenom modeli Roadster 2. Aj naďalej tvrdí, že bude lietať

1

Tesla v roku 2017 prekvapila svet neočakávaným predstavením prototypu elektrického športiaka Tesla Roadster „2“. A šokovala jeho extrémnymi parametrami. Model mešká, avšak vďaka tomu má byť ešte lepší, uvádza aktuálne šéfdizajnér Tesly, ktorý rovnako ako predtým Musk tvrdí, že bude dokonca lietať.

Ohľadom „alfa“ prototypu modelu Roadster 2 Tesla spomínala nasledujúce špecifikácie:

  • Typ: roadster (presklená strecha), 2+2 miesta na sedenie
  • Pohon: plne elektrický, obe nápravy (AWD – 4×4), 3 elektromotory
  • Krútiaci moment: 10 000 Nm
  • Maximálna rýchlosť: viac ako 400 km/h
  • Zrýchlenie (0 – 100 km/h): 2,1 s
  • Zrýchlenie (0 – 160 km/h): 4,2 s
  • Zrýchlenie (0 – 400 m): 8,9 s
  • Kapacita batérie: 200 kWh
  • Dojazd: 1 000 km (EPA)

No a šéfdizajnér spoločnosti Tesla Franz von Holzhausen nedávno v rozhovore pre podcast Spikes Car Radio, na ktorý upozornil web Teslarati, uviedol, že sa vo finále dočkáme oveľa lepšieho sériového modelu.

Tesla pritom už predtým uviedla, že model ponúkne ešte šialenejšie zrýchlenie, minimálne teda v prípade verzie so špeciálnym balíkom výbavy „SpaceX“, ktorý obsahuje malé raketové motory od Muskovej aerokozmickej spoločnosti SpaceX. S týmto balíkom má Tesla Roadster 2 zrýchliť z 0 na 60 mph (97 km/h) za 1,1 s. Štandardný model to má zvládnuť za 1,9 s.

Roadster ako vzdelávacia platforma

Po dlhšej dobe tu máme konečne ďalšie informácie ohľadom vývoja tohto zaujímavého modelu. Franz von Holzhausen hovorí, že na Roadsteri sa robí, aj keď by bol rád, keby sa pracovalo rýchlejšie. Nuž, ako aj Musk povedal, tento elektromobil je čerešničkou na torte a pre Teslu nie je prioritou.

Šéfdizajnér Tesly však dodáva, že za daný čas sa veľa naučili. Podľa neho je totiž Plaid skvelá vzdelávacia platforma, pričom všetky získané skúsenosti povedú k oveľa lepšiemu Roadsteru, než v prípade prototypu predstaveného v roku 2017.

„Lietajúci stroj“

Von Holzhausen tiež uviedol, že „s balíkom SpaceX to bude úžasný, vzrušujúci lietajúci stroj a dodal: „V prípade Roadsteru si myslím, že vzdorovať gravitácii je zaujímavý nápad“. Podľa neho sa však tretí rozmer veľmi ťažko zvláda. Tesla má ale horúčkovito pracovať na tom, aby Roadster prišiel čo najskôr.

Napriek tomu to tak skoro zrejme nebude. Druhá generácia modelu Tesla Roadster mala prísť pôvodne na trh v roku 2020 . Potom Musk uviedol, že do výroby sa dostane v roku 2022. No a najaktuálnejšie vyjadrenia šéfa Tesly „naznačujú“ spustenie dodávok v budúcom roku.

Ešte čo sa týka lietania, Elon Musk o lietajúcom Roadsteri hovoril už viackrát, pričom minulý rok uviedol, že chce, aby sa vedel vznášať. Samozrejme tak, aby to bolo bezpečné. Preto má byť výška letu limitovaná. Podľa Muska možno na 1 meter nad zemou. Následne spomenul údaj 6 stôp, čo je skoro 183 cm. Nad zemou by sa pritom Rodster vedel na krátku dobu aj pohybovať, a to veľkou rýchlosťou.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Roadster dá vodičovi schopnosti Ironmana. Vďaka rozšírenej realite
Tesla „rozdá“ vyše 80 elektromobilov Roadster 2 v hodnote 19 mil. €
Xpeng predstavil lietajúce auto, 480-kW nabíjačku, 800V platformu či robotického poníka

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Už súčasné parametre Roadstera sa na cestách nedajú plne využiť. Aby Roadster lietal, musel by byť konštrukčne úplne iný. Tak som zvedavý kam všetky tie reči Roadster povedú …

Pridajte komentár