Tesla Roadster 2 je z časti raketou, hovorí Musk. Tempo jej príchodu však nie je raketové

2

Veľký a ťažký „rodinný“ sedan Tesla Model S Plaid+ s troma motormi zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s, chystaná Tesla Roadster 2 by teda mala byť ešte rýchlejšia. Elon Musk pritom aktuálne hovorí, že pôjde o čiastočnú raketu. A to zrejme aj vďaka prídavným raketovým motorom a teoretickej možnosti „vzlietnuť“. Predfinálna verzia by sa na cestách mala objaviť v lete. Na sériovku si však ešte počkáme.

Tesla Roadster 2 bude v rámci portfólia značky čerešničkou na torte, povedal kedysi Musk. Pri pohľade na špecifikácie Modelu S Plaid+ sa pritom zdá, že pôjde o riadnu čerešňu. Veď Roadster 2 bude športiak za 200 000+ $ (bez DPH), takže musí svojho súrodenca prekonať v jazdnej dynamike. V rámci predstavenia prototypu v roku 2017 Tesla uviedla nasledujúce parametre:

Krútiaci moment: 10 000 Nm
Maximálna rýchlosť: viac ako 400 km/h
Zrýchlenie (0 – 100 km/h): 2,1 s
Zrýchlenie (0 – 160 km/h): 4,2 s
Zrýchlenie (0 – 400 m): 8,9 s
Kapacita batérie: 200 kWh
Dojazd: 1 000 km (EPA)

Z 0 na 100 km/h za 1,1 s?

Prvotné špecifikácie modelu Roadster 2 a parametre Modelu S Plaid+ dávajú tušiť, že sériové vozidlo by mohlo byť ešte rýchlejšie. A to nielen vďaka sľubovaným malým raketovým motorom, ktoré majú byť súčasťou špeciálneho balíka výbavy „SpaceX“. Inžinier a youtuber Jason Fenske z kanála Engineering Explained pritom na báze „základných fyzikálnych princípov“ vypočítal, že s pomocou avizovaných 10 malých pomocných raketových motorov na studený plyn by mohol Roadster 2 zrýchliť z na 100 km/h za 1,1 s.

Nuž, uvidíme. Každopádne aj na základe aktuálneho vyjadrenia šéfa Tesly môžeme očakávať, že Tesla Roadster 2 bude šialene rýchla. Na otázku, či bude nový Roadster schopný cestovať v čase, nakoľko Model S s hmotnosťou skoro 2,3 tony dokáže zrýchliť na stovku za 2,1 s, totiž odpovedal, že chystaná novinka bude z časti raketou.

Taktiež čelil otázke, či bude Roadster 2 schopný lietať, čo Elon Musk už niekoľkokrát naznačil v minulosti. Odpovedal pritom: „Trochu“.

Ešte si počkáme

Niet pochýb o tom, že Tesla Roadster 2 bude rýchla. Rýchlosť sa však určite netýka jej uvedenia na trh. V roku 2017 Musk uviedol, že sa jej dočkáme v roku 2020. Neskôr však dodal, že tento model nie je prioritou, pretože prednosť majú Model Y a Cybertruck.

Aktuálne sa od šéfa Tesly dozvedáme, že tento rok budú dokončené inžinierske práce a do výroby sa dostane budúci rok. Ešte predtým zrejme budeme môcť vidieť tzv. verzie „kandidát na vydanie“, ktoré sú poslednou etapou pred spečatením finálnej verzie. Ich funkčné prototypy sa totiž majú objaviť toto leto.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Raketové motory Tesly Roadster 2 sa budú ukrývať pod „ŠPZ-kou“
Najrýchlejšie akcelerujúce auto sveta, elektrický Aspark Owl, je už v predaji
Chorvátsky hyperšportiak Rimac C_Two si objednal aj šampión F1

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Asi najväčšia pravda je v tom, že „tento model nie je prioritou, pretože prednosť majú Model Y a Cybertruck“.
    Tento model bude asi „výkladná skriňa“ Tesly. Akože – toto je ten vrchol, ktorý sme dosiahli.
    Kúpi si ho asi iba zopár šejkov a niekoľko bohatých snobov, ktorí si môžu povedať – aha, čo ja mám, ale to bude asi tak všetko.
    Na jednej strane – žiadne masové predaje.
    Ale na strane druhej – perfektná reklama značky. A to je zrejme ten pravý zámer, ten správny cieľ!

  2. Mám rád reálne technické parametre. Aj tie najslabšie BEV majú slušné zrýchlenie pre dennú prax. Už parametre Modelu S Plaid+ sú ťažko využiteľné mimo uzavretý okruh! Raketové motory na BEV je pre mňa cez čiaru! Elon brzdi!

Pridajte komentár