Extrémne rýchla Tesla Roadster 2 naberá ďalšie oneskorenie

3

Športiak Tesla Roadster 2, ktorý je druhou generáciou vôbec prvého produktu spoločnosti Tesla, je podľa Muska „len“ čerešničkou na torte, ktorá nemá prioritu. A to sa potvrdzuje aj aktuálne, Elon Musk totiž uviedol nový časový rámec, ktorý fanúšikov tohto modelu zrejme nepoteší.

Tesla Roadster 2 sa môže stať najrýchlejším sériovým autom na svete. Bežná verzia má zrýchliť z 0 na 100 km/h cca za 2 s, čo je ale hodnota veľmi podobná sedanu Tesla Model S Plaid, a tak Tesla chystá ešte rýchlejšiu „SpaceX verziu“.

Dostupný má byť totiž doplnkový „balík SpaceX“, ktorý zahŕňa malé raketové motory na studený plyn od spoločnosti SpaceX. Táto verzia obetuje zadné sedačky, pretože ich miesto obsadí tlaková nádoba so stlačeným vzduchom.

Tento prídavný raketový systém má dramaticky zlepšiť zrýchlenie, maximálnu rýchlosť, brzdenie aj zatáčanie. Kompenzuje totiž limity trakcie. Čo sa týka zrýchlenia, v máji Elon Musk potvrdil, že táto špeciálna verzia akceleruje z 0 na 60 mph (97 km/h) za 1,1 s. Tiež pritom zopakoval, že Tesla Roadster 2 bude schopná veľmi krátkeho letu.

Tento elektromobil samozrejme nie je len o zrýchlení či maximálnej rýchlosti cez 400 km/h, okrem sľubovaného dojazdu okolo 1 000 km (EPA) má totiž priniesť ďalšie zaujímavé technológie, ako napríklad „Augmented mode„. Preto sa ho mnohí nevedia dočkať. Treba však povedať, že ani v prípade tohto modelu od Tesly to nebude jednoduché.

Roadster 2 mal prísť pôvodne minulý rok

V roku 2017 Elon Musk uviedol, že Tesla Roadster 2 príde na trh v roku 2020. Neskôr však dodal, že tento model nie je prioritou, pretože prednosť majú Model Y a Cybertruck.

V januári sme sa zas dozvedeli, že tento rok budú dokončené inžinierske práce a do výroby sa Roadster 2 dostane budúci rok. Ešte predtým by mali byť k videniu verzie „kandidát na vydanie“, ktoré sú poslednou etapou pred spečatením finálnej verzie. Ich funkčné prototypy sa mali objaviť toto leto, zatiaľ sa tak ale nestalo.

No a aktuálne Elon Musk uviedol, že nový Roadster by mal byť dodaný až v roku 2023, aj to len za predpokladu, že v roku 2022 nedôjde k nejakej „mega dráme“. Narážal pritom na možné výpadky v rámci dodávateľského reťazca, ktoré Tesla aj ostatní výrobcovia áut zažívajú v tomto roku.

Na základe meškajúcich modelov Tesla Semi a Cybertruck je tiež jasné, že za ďalším oneskorením super-športového elektromobilu od Tesly je aj produkčný stav nových batériových článkov 4680, ktoré budú tvoriť jeho batériu.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Najrýchlejšie akcelerujúce auto sveta, elektrický Aspark Owl, je už v predaji
Tesla Roadster 2 bude mať vyšší dojazd ako sľubovaných 1 000 km
Chorvátsky hyper-elektromobil za 2 mil. € bol predstavený v sériovej verzii | Rimac Nevera

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Hlavné sú Giga Berlín a Giga Texas, teda Tesla MY, Semi a Cybertruck. Fenomén Roadster môže počkať, aj keď shorteri a iní konšpirátori z toho meškania budú robiť galaktický škandál. Tesle to ale neuškodí – tá už je za vodou a navyše má niekoľkoročný technologický náskok (a to určite nevieme všetko, čo ešte napríklad s využitím umelej inteligencie chystá), nie je nič, čo by ju mohlo zastaviť.

  2. Tesla Roadster 2 by určite bola úspešná aj bez tých extrémnych jazdných parametrov. A tak „za všetko môže Elon Musk“! Viac úžitku vodičom pritom určite prinesú ostatné modely áut.

Pridajte komentár