Tesla plánuje nasadiť tisíce humanoidných robotov vo svojich továrňach

3

Už o necelý týždeň (30. septembra) nám Tesla ukáže prototyp vyvíjaného humanoidného robota Tesla Bot, resp. Optimus. A nedávno odhalila informáciu, že má v pláne tohto robota vo veľkom využívať aj vo svojich továrňach.

Elon Musk má zdá sa nový obľúbený produkt od spoločnosti Tesla. Tým je humanoidný robot Tesla Bot, ktorého Musk zvykne nazývať aj Optimus. Šéf Tesly pritom doteraz na adresu tohto robota uviedol viacero zaujímavostí.

Podľa neho ide o jeden z prioritných programov spoločnosti, pričom samotný produkt má mať z hľadiska biznisu potenciál stať sa hodnotnejším ako ich automobilová divízia či FSD. Musk v tejto súvislosti tiež uviedol, že ho prekvapilo, ako bol tento program prijatý verejnosťou. Ľudia si podľa neho dostatočne neuvedomujú jeho význam. A ten sa má ukázať v nasledujúcich rokoch.

Musk viackrát povedal, že prvé verzie humanoidného robota Tesla Optimus budú určené na vykonávanie nebezpečných, nudných a opakujúcich sa prác, ktoré ľudia nechcú robiť. Reč však bola aj o jeho využití v domácnosti. Podľa Muska bude robot skôr priateľom s mnohými užitočnými aplikáciami a formami ako osobný sluha. Neskôr dodal, že poslúži aj pri varení, kosení trávnikov či v rámci starostlivosti o starších ľudí.

Šéf Tesly tiež zodpovedal otázku, ako robot Tesla Optimus ovplyvní trh práce. Musk si nemyslí, že pripraví ľudí o „robotu“. Opäť zopakoval, že už je a bude obrovský nedostatok pracovných síl. V nedávnej minulosti sa pritom vyjadril, že to má vyplývať z neustále sa znižujúcej pôrodnosti.

Najskôr zrejme v službách Tesly

Na základe uvedeného nemôže prekvapiť poznámka v rámci voľných pracovných pozícií v spoločnosti Tesla súvisiacich s vývojom humanoidného robota, na ktorú upozornil Electrek. V nej sa uvádza, že vývojári budú vidieť, ako sa ich práca opakovane aplikuje a využíva v tisícoch humanoidných robotov nasadených v továrňach spoločnosti.

Takýmto spôsobom by mohla Tesla vyriešiť problémy s nedostatkom pracovnej sily, ktoré podľa Muskových slov z nedávnej minulosti už pociťujú napr. v rámci závodu vo Fremonte. Navyše by malo ísť o lacnejšiu pracovnú silu ako v prípade bežného zamestnanca.

tesla-bot

Zdroj: Tesla

Veď pokročilá verzia pre ľudí/domácnosti, ktorá bude s najväčšou pravdepodobnosťou komplikovanejšia ako továrenské verzie, bude podľa Muska stáť ako auto (aj keď nepresnil aké). Každopádne len priemerné ročné náklady na plat jedného zamestnanca vo výrobe v rámci USA by sa mali pohybovať okolo sumy 50 000 $. Robot pritom bude môcť odpracovať podstatne viac hodín ako človek.

Zrejme preto Musk očakáva, že humanoidný robot spôsobí „revolúciu v ekonomike“ a zároveň prinesie „éru extrémnej hojnosti vecí a služieb, pričom každý človek bude môcť žiť v blahobyte“.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Humanoidný robot od Tesly by mohol byť dobrým darčekom pre rodičov, uviedol Musk
Európska továreň Tesly by mohla zmeniť hru v regióne, uvádza Deutsche Bank
Tesla chystá humanoidného robota s technológiami z jej elektromobilov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

 1. Podnikatel kupi robo-otroka na pracu to hej, ale kolko domacnosti si kupi robota za 50-100tis$?
  A hlavne za co, ked budu bez prace?
  Ako bude kazdy nezamestnany zit v blahobyte, z coho si bude kupovat hojne hoci lacnych veci a robotickych sluzieb?
  Elon tvrdi ze to nezvysi nezamestnanost, ale preco by niekto zamestnaval zivych ludi vo vyrobe a neosobnych sluzbach, ked robot bude vykonnejsi a lacnejsi?

 2. To je reci, ako okolo kombajnu..ludia nebudu mat pracu a kombajn mlati na prd a podobne.. A o 10 rokov uz zito kosit a mlatit niktor nechcel.
  Podobne je to s umyvackou riadu..
  Je jasne, ze pride robot, otazka je len kedy presne.
  A okrem toho.. Omnoho viac by sme mali panikarit s AI googlu, amazonu, ci facebooku..a namiesto toho im len dalej dobrovolne plnime databazy nasimi udajmi. Mechanicky robot nam moze naozaj pomoct plnit ulohy, ktore sa uz nikomu nechcu robit.
  A moze to znamenat dve veci:
  1. Zleniveli sme, alebo
  2. Evolujeme,
  pripadne obe spolu 😉

 3. Elon vidí svet tak, ako ho vidieť chce! Áno v USA je nedostatok pracovných síl, a pritom prichádzajú a na hraniciach čakajú státisíce ľudí z Južnej Ameriky! Vyspelé krajiny majú problém s pôrodnosťou! Prečo?! V rozvojových krajinách napriek zlým podmienkam prichádza na svet veľa ľudí, ktorí majú problém prežiť, a mnohí z nich migrujú do vyspelejších krajín. Ročne pribúda na Zemi viac ako 55 miliónov obyvateľov. Zem je už teraz preľudnená! Len čas ukáže, ako sa s týmto a ostatnými problémami vysporiadame, alebo aj nie !!!

Pridajte komentár