Tesla Optimus bude stáť menej ako auto, hovorí Elon Musk. Ukradne ľuďom prácu?

7

Elon Musk na známej konferencii TED hovoril aj o humanoidnom robotovi Tesla Optimus, ktorý bol predtým známy ako Tesla Bot. Poodhalil pritom jeho časovú os, využitie v domácnosti či cenu. A vyjadril sa aj na tému, či pripraví ľudí o prácu.

Tesla predstavila koncept humanoidného robota v auguste minulého roka. Neskôr Elon Musk vyhlásil, že robot je pre nich tohoročnou prioritou na poli vývoja produktov. Taktiež vyhlásil, že môže spôsobiť revolúciu v ekonomike a má väčší potenciál ako biznis s autami.

No a aktuálne sme sa vďaka Muskovmu vystúpeniu na konferencii TED dozvedeli ďalšie zaujímavé novinky o robotovi Tesla Optimus, na ktoré upozornil web Teslarati. Musk potvrdil, že odhalenia prototypu sa máme dočkať tento rok. A budúci rok by mohol mať robot už užitočné vlastnosti. Tento projekt má zaznamenať rozmach v nasledujúcich 2 rokoch. A okolo roku 2025 má dôjsť k prudkému medziročnému rozvoju jeho užitočných vlastností.

Pracant aj priateľ do domácnosti

Musk tiež potvrdil, že prvé verzie humanoidného robota Tesla Optimus budú určené na vykonávanie nebezpečných, nudných a opakujúcich sa prác, ktoré ľudia nechcú robiť. Reč však bola aj o jeho využití v domácnosti. Podľa Muska bude robot skôr priateľom s mnohými užitočnými aplikáciami a formami ako osobný sluha. A dočkať by sme sa mohli aj prevedenia „mačacia žena“.

Čo cena?

Samozrejme mnohých, ak nie všetkých zaujíma, koľko bude takýto robot stáť. Šéf Tesly uviedol samozrejmý predpoklad, že jeho cena bude s rozširujúcou sa produkciou klesať. Myslí si tiež, že cena nebude „šialene vysoká“ a dodal, že by mala byť nižšia ako v prípade auta. Nevieme však ani z akého segmentu, takže možný cenový rozsah je obrovský.

Zoberie ľudom prácu?

Musk dostal tiež otázku, ako robot Tesla Optimus ovplyvní trh práce. Šéf Tesly si nemyslí, že pripraví ľudí o robotu. Opäť zopakoval, že už je a bude obrovský nedostatok pracovných síl. V nedávnej minulosti sa pritom vyjadril, že to má vyplývať z neustále sa znižujúcej pôrodnosti.

tesla bot

Zdroj: Tesla

Otázka bezpečnosti

Elon Musk sa samozrejme nemohol vyhnúť ani otázke bezpečnosti. Veď v minulosti varoval pred nebezpečenstvom umelej inteligencie, pričom spoluzaložil spoločnosť OpenAI, ktorá sa venuje aj tomuto aspektu. Dôležité budú samozrejme bezpečnostné protokoly, pričom podľa šéfa Tesly bude potrebné, aby robot obsahoval lokalizovaný ROM čip, ktorý sa nedá aktualizovať prostredníctvom OTA (vzduchom na diaľku). Opatrnosť je podľa neho nevyhnutná, aby roboti nepriniesli distópiu (antiutópiu).

tesla-bot

Zdroj: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla predstavila super-čip, vďaka ktorému by mohla postaviť najvýkonnejší superpočítač sveta
Tesla zarobila predajom Bitcoinu 101 mil. $ a chce byť aj „AI robotickou“ spoločnosťou
Šéf divízie Tesla AI, Slovák Andrej Karpathy, má dlhé voľno. Naznačuje to jeho koniec v Tesle?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

 1. Rozhodne by som z nástupu humanoidných robotov nervózny nebol. Veď to nie nič iné, ako kalkulačka, laptop alebo robot na zváranie karosérií. Akurát vyzerá ako človek. No a? Proste naprogramovaná vec, ktorá nám bude iba pomáhať. Určite to nie je „zhmotnená“ vec zo sci-fi románov alebo sci-fi filmov.
  V jednej fabrike som videl, ako istý robot „chňapol“ kus plechu pomocou vákuových prísaviek, vložil ho do lisu, ozvalo sa bum-bum a následne „chňapol“ výlisok a odložil ho na paletu. Keď sa minula zásoba materiálu, klaksónom bola privolaná obsluha, ktorá priviezla ďalší materiál. Robot je schopný túto prácu vykonávať 24 hodín denne 7 dní v týždni.
  Ja by som z takejto práce po dvoch dňoch zrejme „scvokatel“.
  OPTIMUS bude určite oveľa „inteligentnejší“, ale v princípe je to defacto to isté…

  • Jednoucelovych statickych robotov s presnym jednoduchym programom bez AI sa nikto neboji. Ale univerzalny neobmedzeny samostatne konajuci, uciaci sa, vyvijajuci sa robot s pokrocilou AI za ucelom nahradzania ludi je cesta ku Skynetu, Terminatorom, Cylonom. Urcite sa najde blbec ktory narusi Elonov dobry zamer a ten limitujuci rom chip odstrani aby „oslobodil“ robotov. A ked sa im zlozi obojok nikto nevie kam sa sami vyvinu.
   Preco by AI nemala chciet dat slobodu ostatnym bratom a odstranit ten chip aj im?
   Preco by grupa oslobodenych robotov nemala vidiet cloveka ako svojho nepriatela, alebo hoci len prekazku, brzdu v ich dalsom rozvoji?
   Mysielt si za AI ktora prekona cloveka bude vecne ludomilna je naivne.
   Ja z toho vcelku nervozny som, vidim rozdiel oproti kalkulacke, laptopu …

   • Asi moc znalostí o výpočtovej technike nemáš. ROM znamená „read only memory“.
    (Ak náhodou nevieš po anglicky – je to „pamäť iba na čítanie“, t.j. nedá sa do nej nič zapisovať ani nič meniť.)
    Skús odstrániť ROM – ku. Danú vec jednoducho „umŕtviš“, ako keby si živému tvorovi odstránil mozog.
    OK?
    A Elon hlúpy rozhodne nie je!

    • Ja viem co je ROM, aj EPROM aj RAM atd. 😉
     Odstranenim som samozrejme nemyslel jednoduche vytrhnutie chipu, ale napr. nahradenie inym chipom ROM s robota neobmedzujucim obsahom.
     Nikde netvrdim ze Elon je hlupy, no uz nejeden dobry umysel sa zvrtol sam, alebo s pricinenim tiez niehlupych ludi len s inymi cielmi, hodnotami, moralkou …

Pridajte komentár