Humanoidný robot od Tesly má pomôcť s nedostatkom pracovnej sily, hovorí Elon Musk

2

Spoločnosť Tesla v auguste predstavila víziu svojho humanoidného robota s názvom Tesla Bot, ktorý má uľahčiť ľuďom život. A aktuálne Elon Musk hovorí, že ich robot má pomôcť riešiť aj problémy spojené s budúcim nedostatkom pracovnej sily, za ktorým bude stáť nízka pôrodnosť.

Na podujatí denníka Wall Street Journal (WSJ) s názvom „CEO Council Summit“ prostredníctvom videokonferencie vystúpil aj Elon Musk. Jeho príspevok pritom WSJ nazval „Elon Musk o inováciách v USA“. Šéf Tesly, SpaceX a ďalších inovatívnych spoločností pritom hovoril aj o chystanom humanoidnom robotovi Tesla Bot, na čo upozornil web Teslarati.

Základným cieľom spoločnosti Tesla je, aby bol robot schopný nahradiť väčšinu nebezpečných, opakujúcich sa a nudných úloh. Potom majú byť pridané schopnosti z iného súdka.

Tesla Bot má s elektromobilmi Tesla okrem iného zdieľať napríklad počítač FSD či veľmi podobnú sadu senzorov. Čo sa týka fyzických proporcií a zdatnosti, humanoidný robot od Tesly má mať výšku 173 cm, váhu 57 kg, nosnosť 20 kg, schopnosť zdvihu v mŕtvom ťahu 68 kg, schopnosť zdvihu v rámci ramien 4,5 kg a max. rýchlosť 8 km/h. Jeho horné končatiny majú mať schopnosti na úrovni ľudských rúk. A to aj vďaka 40 elektromechanickým jednotkám. Tvárovú časť robota bude tvoriť displej, ktorý zobrazí dôležité informácie.

Musk varuje

Na spomínanom podujatí WSJ Musk uviedol, že „Tesla Bot má potenciál stať sa časom bežnou náhradou za ľudskú prácu.“ A zdôraznil, že základom ekonomiky je práca a kapitálové vybavenie je v podstate destilovaná práca. Práca je pritom podľa Muska aj základným obmedzujúcim faktorom, pretože je nedostatok ľudí.

Šéf Tesly tiež uviedol, že jedným z najväčších rizík pre civilizáciu je nízka pôrodnosť a rýchlo klesajúca pôrodnosť. Mnoho ľudí si podľa neho myslí, že na svete je príliš veľa ľudí a populácia sa vymyká kontrole. Podľa neho to je však naopak. „Pozrite sa prosím na čísla. Ak ľudia nebudú mať deti, civilizácia sa rozpadne. Poznamenajte si moje slová,“ dodal Musk.

Pôrodnosť má byť nedostatočná

No a čísla dávajú Muskovi za pravdu v tom, že klesá pôrodnosť. Ako uvádza Teslarati, podľa Divízie populácie OSN, aby krajina prirodzene nahradila svoje obyvateľstvo, mala by mať „mieru pôrodnosti“ alebo „mieru náhrady“ aspoň 2,1. Ukazuje sa však, že to je problém, keďže potrebnú mieru zdá sa na základe údajov Svetovej banky nedosahuje ani jedna z ekonomicky vyspelejších krajín. A tiež sa zdá byť trendom, že pôrodnosť klesá aj v rozvojových krajinách s vysoko nadpriemernou pôrodnosťou.

Nuž, rozširujúca sa automatizácia by tak mohla byť v podstate nevyhnutnosťou. A zrejme nielen v rámci priemyslu a výrobných závodov, ale aj na úrovniach, kde nájdu využitie aj humanoidné typy robotov. Uvidíme.

Každopádne Tesla Bot má toho ešte veľa pred sebou. Musk aktuálne uviedol, že musia vyvinúť aj špecifické aktuátory a senzory, ktoré budú v podstate súčasťou systémov ako Tesla Full Self-Driving alebo Autopilot, resp. vo všeobecnosti navigácie v reálnom svete pomocou umelej inteligencie. A dodal, že nevie, kedy to celé bude hotové, každopádne sa do toho púšťajú.

No a Musk tiež aktuálne cez Twitter zverejnil výzvu, že Tesla ako vždy hľadá AI inžinierov, ktorí sa postarajú o vyriešenie problémov, ktoré významne ovplyvňujú životy ľudí.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk: „Stroje zoberú ľuďom prácu do 20 rokov, riešením je univerzálny základný príjem“
Hlavný cieľ Elona Muska: Dostať ľudí na Mars, predtým než zomrie
Podzemný dopravný systém Elona Muska „Loop“ má za sebou skúšobnú prevádzku

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Výrobné procesy treba robotizovať tak, aby to bolo optimálne z hľadiska výroby. Zavádzať pritom do výroby humanoidné roboty je to najzložitejšie a najdrahšie, čo môžeme urobiť !!! …. P r e č o ???!

Pridajte komentár