Humanoidný robot od Tesly by mohol byť dobrým darčekom pre rodičov, uviedol Musk

7

Zdá sa, že Elon Musk a spoločnosť Tesla si od chystaného humanoidného robota Optimus sľubujú naozaj veľa. Veď už sme počuli vyhlásenia ako „Optimus má potenciál prerásť automobilovú divíziu“, „Optimus spôsobí revolúciu v ekonomike“ či „Optimus zabezpečí blahobyt“. No a Musk nedávno pripojil ďalšie zaujímavé informácie a názory ohľadom „Tesla Bota“.

Elon Musk dostal priestor na publikáciu eseje na tému „Viera v technológie pre lepšiu budúcnosť“ v mesačníku China Cyberspace, ktorého vydavateľom je Čínsky úrad kybernetického priestoru. Jej spätný preklad do angličtiny zverejnil portál Beijing Channel, na čo upozornil Electrek.

Musk sa pritom okrem iného v samostatnej stati „Humanoidné roboty: robia to, čo ľudia“ venoval humanoidnému robotovi Tesla Optimus, ktorého prototyp má byť predstavený už budúci mesiac.

Šéf Tesly vo svojom texte na začiatok uviedol, že dnešné autá sa čoraz viac podobajú na inteligentné roboty na kolesách s pripojením na internet. No a realitou sa podľa neho začínajú stávať aj humanoidné roboty. Narážal tým hlavne na chystaného „Tesla Bota“ menom Optimus.

Ten sa má svojou výškou a hmotnosťou podobať dospelému človeku. Má nosiť alebo dvíhať ťažké predmety, chodiť rýchlo malými krokmi a obrazovka v oblasti tváre má byť interaktívnym rozhraním na komunikáciu s ľuďmi. Musk pritom vysvetľuje, že ich robot dostal 2 „ľudské“ nohy namiesto iného jednoduchšieho riešenia preto, že ľudská spoločnosť je založená na interakcii dvojnohého humanoida s dvoma rukami a desiatimi prstami.

„Ak teda chceme, aby sa robot prispôsobil svojmu prostrediu a dokázal robiť to, čo robia ľudia, musí mať približne rovnakú veľkosť, tvar a schopnosti ako človek.“ dodal Musk.

tesla bot

Zdroj: Tesla

Aj ako pomocník pre milióny domácností

Elon Musk tiež zopakoval, že spočiatku je cieľom, aby roboti nahradili ľudí pri opakujúcich sa, nudných a nebezpečných úlohách. Doplnil však, že víziou je, aby neskôr slúžili miliónom domácností. Napríklad pri varení, kosení trávnikov či v rámci starostlivosti o starších ľudí.

Musk sa potom zameral na umelú inteligenciu, pričom povedal, že keď vyriešia problematiku autonómneho riadenia áut, budú schopní rozšíriť technológiu umelej inteligencie na humanoidných robotov, ktorí budú mať oveľa širšie uplatnenie ako automobily.

tesla-bot

Zdroj: Tesla

Tento rok chce Tesla uviesť prototyp robota Optimus a zamerať sa na zlepšenie jeho inteligencie a vyriešenie problému veľkovýroby. Ďalším plánom je každoročne zvyšovať užitočnosť robotov, a to s tým, ako bude stúpať produkcia a budú klesať náklady.

Robot ako darček

Elon Musk zopakoval, že robot Tesla Optimus by mohol byť v budúcnosti lacnejší ako auto (opäť žiaľ nespresnil aké). A dodal, že možno o menej ako 10 rokov budú môcť ľudia kúpiť robota svojim rodičom ako darček k narodeninám. Na záver state o robotoch Musk uviedol predpoklad, že sila robotov prinesie éru extrémnej hojnosti vecí a služieb, pričom každý človek bude môcť žiť v blahobyte.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Optimus bude stáť menej ako auto, hovorí Musk. Ukradne ľuďom prácu?
Humanoidný robot od Tesly má pomôcť s nedostatkom pracovnej sily
Funkčný prototyp robota Tesla Optimus bude predstavený zrejme už v septembri

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

  1. Nás je už skoro 8 miliard. Väčšina z toho nemá poriadnu prácu, zázemie, hladuje a pred sebou žiadnu perspektívu. A Elon chce teraz za drahé peniaze vyrábať a predávať naše kópie. Pane Bože kam to spejeme! … 🙂

  2. Anoným- pretože Musk sa nikdy nezaoberal chudobou,to si si nevšimol !? Autá od 50-tisíc eur , solárne strechy od 100-tis. eur . Jeho robot tipujem od 50-tis. eur .Áno ,zabespečí blahobit a ešte pohodlnejší život ale pre bohatú vrstvu . Autá Tesla pod 20-tis. eur ,na to zabudni !! Rád by som vedel , ako dobre sú platení ludia za pásom v jeho fabrikách ?? Liberálny svet je momentálne na vrchole ale zlo nemôže trvať večne , história to potvrdzuje !

    • JS, tvrde a v mnohom pravdivé slová! Ja som si všimol, a píšem, že väčšina z 8 miliárd nemá poriadnu prácu a má hlad, a Elon chce vyrábať a predávať naše drahé „kópie“. Na ceste vpred nás ešte čaká veľa zlomových okamihov, z ktorých nemusíme ako civilizácia všetky prežiť ! …

      S pozdravom a zvolaním: „Pane Bože kam to spejeme“! Tvoj Anonym

  3. Tomu ze, za 10 rokov ho budeme moct kupit, prilis neverim, ved nedokazal do produkcie dostat ani cybertruck, o tesle semi (ktoru este nikdy nikto nevidel) ani nehovorim, takze neobavam sa toho ze v blizkej dobe nas zaplavia Optimovia

Pridajte komentár