Tesla chystá humanoidného robota s technológiami z jej elektromobilov

6

Spoločnosť Tesla na svojom „AI Day“ okrem iného predstavila koncept humanoidného robota Tesla Bot, ktorý poslúži napr. ako pomocník v domácnosti. Prototypu sa máme dočkať budúci rok.

Elon Musk nedávno uviedol, že Tesla sa stane spoločnosťou, ktorá bude vnímaná aj ako firma pôsobiaca v oblasti robotiky a umelej inteligencie. No a vďaka podujatiu AI Day sme sa dozvedeli, že za tým nebude „len“ systém autonómneho riadenia vozidiel či superpočítač Dojo na trénovanie neurónových sietí.

Spoločnosť Tesla na ňom oznámila, že plánuje urobiť humanoidného robota, ktorý bude stavať aj na technológiách autonómneho riadenia z jej elektromobilov. Podľa Elona Muska je totiž zmysluplné využiť pokrok v oblasti počítačovej vízie aj takýmto spôsobom. Prototypu sa pritom máme dočkať budúci rok.

Schopnosti

Tesla Bot bude s elektromobilmi kalifornskej spoločnosti okrem iného zdieľať napríklad počítač FSD či veľmi podobnú sadu senzorov. Čo sa týka fyzických proporcií a zdatnosti, humanoidný robot od Tesly má mať výšku 173 cm, váhu 57 kg, nosnosť 20 kg, schopnosť zdvihu v mŕtvom ťahu 68 kg, schopnosť zdvihu v rámci ramien 4,5 kg a max. rýchlosť 8 km/h.

Jeho horné končatiny majú mať schopnosti na úrovni ľudských rúk. A to aj vďaka 40 elektromechanickým jednotkám. Tvárovú časť robota bude tvoriť displej, ktorý zobrazí dôležité informácie.

Základným cieľom spoločnosti Tesla je, aby bol robot schopný nahradiť väčšinu nebezpečných, opakujúcich sa a nudných úloh. Potom môžu byť pridané schopnosti z iného súdka. A podľa Muska sa z Tesla Bota môže stať aj kamarát.

Bude s ním možné hovoriť a povedať mu napríklad, aby zobral skutku a s pomocou príslušného nástroja ju namontoval v rámci automobilu. Ďalšou z činností, ktorú zvládne, je aj nakupovanie. A v rámci dlhodobého horizontu má Tesla Bot pokryť väčšinu prác, pričom Elon Musk zopakoval z toho vyplývajúcu potrebu zavedenia univerzálneho základného príjmu.

Šéf Tesly na adresu humanoidného robota tiež povedal, že ho urobia preto, lebo už majú takmer všetku potrebnú technológiu. A dodal, že ak ho neurobia oni, urobí ho niekto iný. Zdôraznil pritom, že Tesla sa zameria na to, aby bol bezpečný.

Zdroje: Tesla, Electrek, Teslarati

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla je podľa Muska cca 12 startupov v kope. Komu všetkému konkurujú?
Tesla prezentovala svoj najnovší superpočítač. Má byť 5. najvýkonnejším na svete
Tesla zarobila predajom Bitcoinu 101 mil. $ a chce byť aj „AI robotickou“ spoločnosťou

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

 1. Jules Verne napísal Cestu na mesiac. Jeho vrstovníci krútili hlavou. O 100 rokov to bola realita.
  Tesla Bot taktiež bude. A určite to nebude trvať 100 rokov…

  P.S. Tú štíhlu postavu mu závidím. 57 kg pri jeho výške…

 2. Hlavný dôvod začať výrobu robotov je to, že sa tým naplno zaoberá Čína ,Japonsko…A pre Muska hlavný dôvod,že sa tam rysuje obrovský kšeft !! To je hlavný dôvod.A pre neinformovaných je výroba robotov doslovne za dverami!!!Zase ďalšia zábavka pre bohatých,kde budú môcť investovať!

 3. Slovo ROBOT vymyslel Josef Čapek, starší brat Karla Čapka v r. 1921 („robot“ má práve 100 rokov).

  Z Wikipédie:
  – Robot je stroj programovateľný pomocou počítača, ktorý je schopný automaticky vykonávať komplexný rad činností.
  – Roboty môžu byť skonštruované tak, aby evokovali ľudskú podobu , ale väčšina robotov sú stroje vykonávajúce úlohy, navrhnuté s dôrazom na výraznú funkčnosť a nie na expresívnu estetiku.

  To len tak pre objasnenie…

Pridajte komentár