Humanoidný robot od Tesly by mohol byť podľa Muska aj dobrým spoločníkom, nielen „pracantom“

1

Humanoidný robot Tesla Bot je primárne zamýšľaný ako pomocník. Elon Musk však nedávno uviedol, že by z neho mohol byť aj veľmi dobrý spoločník s vlastnou „osobnosťou“. A to otvára ďalšie možnosti jeho použitia.

Tesla v auguste predstavila koncept humanoidného robota, ktorý bude stavať aj na technológiách autonómneho riadenia z jej elektromobilov. Primárnym cieľom pritom je, aby bol Tesla Bot schopný nahradiť väčšinu nebezpečných, opakujúcich sa a nudných úloh.

No a ani túto tému v nedávnom rozhovore s Muskom neobišiel Lex Fridman. Musk pri predstavení naznačil, že Tesla Bot by sa mohol stať časom aj kamarát. A aj na to sa ho Fridman opýtal, upozornil Electrek.

Od šéfa Tesly sme sa pritom dozvedeli, že ich humanoidný robot by mohol byť „neuveriteľným kamarátom ako C-3PO alebo R2D2,“ čo sú roboti z filmovej série Hviezdne vojny. Podľa neho by schopnosť interakcie robota so svetom a schopnosť pomáhať mnohými rôznymi spôsobmi mohla byť pre svet užitočná.

Dodal, že Tesla Bot by si časom mohol vyvinúť jedinečnú osobnosť, ktorá by mohla napríklad zodpovedať jeho majiteľovi. Roboti by teda neboli rovnakí. Takže povedzme, že „vhodný“ humanoidný robot by mohol mať napr. terapeutické účinky, podobne ako zvieratá v rámci canisterapie či hipoterapie a pomáhať napr. osamelým ľuďom aj psychicky, nielen fyzicky.

Pomoc pri nedostatku pracovnej sily

Elon Musk sa ohľadom humanoidného robota Tesla vyjadril aj začiatkom tohto mesiaca, kedy povedal, že ten má pomôcť riešiť aj problémy spojené s budúcim nedostatkom pracovnej sily, za ktorým bude stáť nízka pôrodnosť.

Avizovaný robot s výškou 173 cm, váhou 57 kg, nosnosťou 20 kg, schopnosťou zdvihu v mŕtvom ťahu 68 kg, schopnosťou zdvihu v rámci ramien 4,5 kg a maximálnou rýchlosťou 8 km/h je ešte len vo vývoji. Šéf Tesly však aktuálne hovorí, že „slušný prototyp“ by mohli mať hotový koncom budúceho roka. Nuž dúfame, že nám ho nielen ukážu, ale aj predvedú.

tesla-bot

Zdroj: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla je podľa Muska cca 12 startupov v kope. Komu všetkému konkurujú?
Tesla zarobila predajom Bitcoinu 101 mil. $ a chce byť aj „AI robotickou“ spoločnosťou
Elon Musk hovorí, že autá Tesla budú vybavené umelou inteligenciou typu KITT

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár