Tesla urýchľuje výstavbu európskych nabíjačiek. Nebráni sa ich sprístupneniu pre iné vozidlá

1

Tesla urýchľuje budovanie nových nabíjacích staníc Supercharger v Európe. Dôvodom je spustenie dodávok Tesly Model 3 na starý kontinent. Spoločnosť je pritom otvorená sprístupneniu svoje nabíjacej siete iným automobilovým výrobcom.

Tesla nás nedávno potešila oznámením, že európska verzia Modelu 3 bude vybavená nabíjacím portom typu CCS. Ten je v podstate európskym štandardom pre rýchlonabíjanie, čo významne rozširuje možnosti rýchleho  nabíjania Modelu 3 na nabíjačkách iných sietí.

Urýchlenie výstavby

To však neznamená, že prestane rozširovať svoju vlastnú sieť Supercharger. Práve naopak. Aktuálne má Tesla v Európe cca 430 nabíjacích staníc Supercharger s viac ako 3 600 nabíjacími stojanmi. Hovorca spoločnosti Drew Bennett k tomu dodáva, že Tesla investuje kvôli príchodu Modelu 3 do Európy do tamojšej nabíjacej siete viac ako kedykoľvek predtým.

„Rozširovanie našej nabíjacej siete v Európe urýchľujeme. Chceme mať vybudovanú dostatočnú sieť ešte predtým, ako narastú potreby našich zákazníkov. A to v rámci nabíjačiek Supercharger aj Destination Charger,“ hovorí Bennett.

Sprístupnenie nabíjacej siete Supercharger

To, že Tesla Model 3 dostane do vienka nabíjací port CCS, je dobrou správou pre jej budúcich majiteľov. Avšak Tesla by mohla potešiť aj majiteľov elektromobilov iných značiek. A to tým, že im sprístupní sieť rýchlonabíjačiek Tesla Supercharger. Má to však závisieť najmä od ostatných automobiliek.

Bennett v tejto súvislosti hovorí: „Sme rozhodne otvorení diskusiám s ostatnými výrobcami automobilov ohľadom sprístupnenia našej nabíjacej siete. Kapacita, nové trasy a nové trhy sú hnacou silou pre naše investície. O sprístupnení sme diskutovali s mnohými výrobcami, ale nedospeli sme k žiadnym presvedčivým záverom. Stále sa pokúšajú prísť na to, aké budú ich potreby v tejto oblasti. My máme pred nimi niekoľkoročný náskok, a to v oblasti investícií potrebných k prechodu na elektromobilitu.“

Kompatibilita s väčšinou elektromobilov

Tesla v súvislosti s oznámením typu nabíjacieho portu európskej verzie Modelu 3 taktiež povedala, že svoje nabíjačky Supercharger dodatočne „osadí“ ďalším nabíjacím káblom s koncovou CCS. Nabíjacia sieť Tesly tak bude pre iné automobilky oveľa zaujímavejšia, nakoľko väčšina z ich plne elektrických modelov disponuje nabíjacím portom tohto typu.

Bennett dodáva, že európsky trh s prémiovými sedanmi strednej triedy je dvakrát väčší ako ten v USA. Na starom kontinente môžeme teda teoreticky očakávať ešte zaujímavejšie predajné čísla Modelu 3 ako v jeho domovine.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla zrušila bezplatné nabíjanie na Superchargeroch pre všetky svoje modely
Oficiálne: Európska Tesla Model 3 bude vybavená nabíjacím konektorom CCS!
Prvé detaily o novej generácii nabíjačiek Tesla Supercharger a kritika staníc od Porsche

Zdroj: Autoexpress, titulná fotografia: Tesla

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár