Oficiálne: Európska Tesla Model 3 bude vybavená nabíjacím konektorom CCS!

0

Po dlhom čase naťahovania dnes Tesla potvrdila, že európska verzia Tesly Model 3 bude vybavená nabíjacím konektorom typu CCS, ktorý rozšíri možnosti jej nabíjania. Nabíjacie stanice Tesla Supercharger budú pritom dovybavené ďalším káblom s kompatibilnou zástrčkou. Pre Model S a Model X chystá Tesla CCS adaptér.

Výborné správy sa dozvedáme priamo od hovorcu spoločnosti Tesla. Ten potvrdil to, v čo dúfali všetci záujemcovia o Model 3. Dostane totiž nabíjací konektor typu CCS, ktorý je v podstate štandardom rýchlonabíjania na starom kontinente. Tým o otvárajú jeho majiteľom široké možnosti nabíjania na nabíjačkách tretích strán.

Na Superchargeroch pribudne ďalší kábel

Zaujímavou informáciou je, že Tesla pridá v rámci svojej existujúcej európskej siete nabíjacích staníc Supercharger ďalší nabíjací kábel, ktorý bude kompatibilný s CCS portom Modelu 3. Technologické faktory tak zjavne neumožnili použitie súčasného konektora Superchargerov s koncovkou Type 2. Hornú časť CCS štandardu pritom tvorí zásuvka fyzicky kompatibilná so zástrčkou Type 2.

Modely S a X dostanú CCS adaptér

O rozšírené možnosti nabíjania na nabíjacích staniciach tretích strán podporujúcich štandard CCS nebudú ukrátení ani majitelia Tesly Model S a Model X. Tesla totiž sľubuje CCS adaptér. Ten by mal byť dostupný podľa jej slov čoskoro.

Nabíjanie vyšším výkonom?

V Európe sa začínajú budovať nabíjacie stanice s ultra-vysokým nabíjacím výkonom, a to 150 až 350 kW. Tie budú dostupné napríklad v rámci siete Ionity, pričom takto výkonné nabíjačky sľubuje aj slovenský Greenway. Navyše do Európy sa chystá expandovať spoločnosť ChargePoint, ktorá má vo svojom portfóliu nabíjačky s výkonom 400 kW.

Tie budú pritom podporovať nabíjanie cez CCS (pozn.: pri ChargePoint je to len predpoklad). To vyvoláva otázku, či Tesla umožní nabíjanie Modelu 3 vyšším výkonom ako na svojich Superchargeroch s výkonom do 145 kW. Prax ukázala, že Tesla Model 3 je na nich schopná nabíjania maximálnym výkonom okolo 120 kW.

Keďže Tesla pripravuje novú generáciu svojich nabíjačiek, mohol by Model 3 podporovať nabíjanie podstatne vyšším výkonom. V prípade nového Superchargera V3 pritom Elon Musk hovorí o možnom výkone 200 až 250 kW.

Avšak aj keby aktuálne vyrábaný Model 3 podporoval nabíjanie vyšším výkonom, Tesla zrejme nebude chcieť, aby zákazníci uprednostňovali nabíjanie na nabíjačkách tretích strán, keďže by tým prišla o zisk. Budeme tak dúfať, že aspoň neobmedzí nabíjací výkon na „cudzích“ nabíjačkách na menej ako 120 kW. Zvedaví sme taktiež aj na to, akým maximálnym výkonom umožní nabíjať CCS adaptér pre Model S a Model X.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla sa chystá expandovať po celom svete. Nevynechá ani náš región
Teslu Pickup vraj budeme chcieť aj pre jej kyberpunk dizajn
Tesla Model 3 v prvých európskych showroomoch! Aj vo Viedni

Zdroje: Electrek, Tesla (vrátane titulnej fotografie) 

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár